Za darmo do muzeów miejskich !!!

Anioły w Muzeum Etnograficznym
10 grudnia 2013
Od fonografu do gramofonu
9 stycznia 2014

Wrocławskie muzea miejskie od 2 stycznia zapraszają do zwiedzania wystaw stałych za darmo. „Otwarte Muzeum Wrocławia” to projekt Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, który ma zmobilizować wrocławian do większego zaangażowania w kulturę.

– Chcemy zaprosić wrocławian do odwiedzania muzeów i przekonać ich, by spędzali w nich więcej czasu – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Zachęcam do tego, bo wystawy stałe cały czas się zmieniają i żyją.

„Otwarte Muzeum Wrocławia” jest adresowane do wszystkich, nie tylko do mieszkańców miasta.Władze Wrocławia chcą, by wstęp wolny na wystawy stałe obowiązywał już zawsze, a nie do roku 2016, w którym to Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury.

Od końca stycznia ruszy też pilotażowy etap projektu „Paszport kulturalny”, czyli programu lojalnościowego dla zwiedzających, opierającego się na kodach QR. W maju, podczas Nocy Muzeów miasto planuje rozdać mieszkańcom 40 tysięcy paszportów. Paszport, a właściwie karta lojalnościowa, będzie dostępna w dwóch formach – jako plastikowa lub papierowa karta i jako aplikacja na smartfony. Odwiedzający wystawy będą zbierać punkty, które będą mogli wymienić na nagrody – bilety do teatru lub kina, vouchery i warsztaty. Najpierw nowy program testować będą uczniowie wrocławskich szkół.

– Przygotowaliśmy bogatą pulę nagród, ale będziemy sprawdzać, co najbardziej smakuje wrocławianom – mówi prezydent. – Być może nie będą chcieli biletów, ale tablety albo czytniki do e-booków.

Muzea miejskie, czyli Muzeum Miejskie Wrocławia (jego oddziały: Muzeum Historyczne w Pałacu Królewskim, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Ratuszu, Muzeum Militariów, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki Medalierskiej w Arsenale), Muzeum Architektury i Muzeum Współczesne Wrocław udostępnią zwiedzającym swoje wystawy stałe bezpłatnie. Projekt nie obejmuje Muzeum Sztuki Cmentarnej (Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej).

– Cmentarz Żydowski jest miejsce specjalnym i kosztochłonnym, dlatego traktujemy go tak, jak wystawy czasowe i obejmujemy biletowaniem – tłumaczy Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury UM.

Muzea otrzymały od miasta 350 tys. zł, które rekompensują im brak wpływów za bilety. W Muzeum Historycznym za darmo będzie można zwiedzać ekspozycję „1000 lat Wrocławia”, poświęconą dziejom Wrocławia od najdawniejszych czasów do współczesności. W Arsenale – w Muzeum Archeologicznym i Militariów zobaczymy wystawy stałe przedstawiające najdawniejsze dzieje Śląska oraz broń dawną, broń palną i broń białą. W Muzeum Architektury oglądać można m.in. kamienne detale śląskiej architektury z XII i XIII wieku pochodzące m.in. ze słynnego opactwa benedyktyńskiego na Ołbinie. W Muzeum Współczesnym udostępniane jest bogate archiwum Jerzego Ludwińskiego, krytyka sztuki, który wpłynął na polską scenę artystyczną przełomu lat 60 i 70 ubiegłego wieku.

Program ma otwarty charakter, mogą do niego przyłączyć się także inne instytucje. Toczą się rozmowy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. – Na razie nie zapadły decyzje, bo w Muzeum zmienia się dyrektor, ale podejrzewam, że wstęp na wystawy stałe mógłby być darmowy, ale Panorama Racławicka, byłaby nadal biletowana – oceniał prezydent.

Tekst: Agnieszka Kołodyńska, źródło www.wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *