Za darmo do muzeów miejskich !!!
30 grudnia 2013
Forma i kolor
9 stycznia 2014

Od fonografu do gramofonu

„A ja sobie gram na gramofonie, trali tralalala, trali tralalala, zimą w domu, latem na balkonie, trali tralalala, gramofon gra i nic mnie nie przejmuje, syreny, płyty mam, gdy mnie coś denerwuje, na gramofonie gram, bo ja kiedy gram na gramofonie, to w gramofonie mam cały ten kram” – to refren piosenki wykonywanej przez Mieczysława Fogga o urządzeniu, którego historia nieustannie trwa od 1887 roku i cieszy się wielką popularnością.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji (ul. Zygmunta Krasińskiego 1) zaprasza na nową wystawę.

logo

Na wystawie pt. „Od fonografu do gramofonu” zaprezentujemy kolekcję gramofonów ze biorów Muzeum zaczynając od tych z końca XIX wieku a kończąc na słynnym Bambino – polskim gramofonie lampowym. Uzupełnieniem wystawy będzie 25 plansz prezentujących fotografie z fonografem i gramofonem w tle. Pokażmy również reklamy zarówno polskie jak i zagraniczne tych urządzeń, które zrewolucjonizowały możliwości odtwarzania dźwięku.

Próby zapisu dźwięku były podejmowane przez konstruktorów od bardzo dawna. Wiek XIX przyniósł wiele owocnych prób w tej dziedzinie. Kamieniem milowym był tu wynalazek fonografu w 1877 r. za którym stał Thomas Alva Edison. Gramofon powstał 10 lat później, w 1887 r., jego konstruktorem był Emil Berliner. Cylinder Edisona, Berliner zamienił na okrągłą płytę pokrytą woskiem, na której igła pod wpływem drgań akustycznych rysowała falisty rowek. W latach 80. XX wieku gramofony zaczęły być wypierane przez magnetofony, ale historia tego urządzenia się nie kończy. Obecnie gramofony wykorzystywane są przez DJ-ów i są nieodłącznym elementem clubbingu.

NOWA WYSTAWA: Od fonografu do gramofonu 10.01.-10.03.2014

Źródło informacji www.muzeum.wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *