Anioły w Muzeum Etnograficznym

„Jak nas nabrać? Psychologia na zakupach”
7 grudnia 2013
Za darmo do muzeów miejskich !!!
30 grudnia 2013

Anioły w Muzeum Etnograficznym

Rzeźbione, malowane i wykonane z papieru anioły można będzie oglądać na wystawie czasowej przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. W sumie pokazanych zostanie 40 prac, ich autorem jest znany polski artysta ludowy Jarosław Furgała.

Jarosław Furgała urodził się w 1919 w Lubaczowie koło Rzeszowa w rodzinie nauczycielskiej, po II wojnie światowej przybył na Dolny Śląsk, gdzie pracował m.in. jako traktorzysta, magazynier, księgowy, opiekun świetlicy. Rzeźbić zaczął w czasie wojny w obozie jenieckim w Niemczech, gdzie za swoje prace mógł otrzymywać większe porcje chleba i papierosy. Do twórczości artystycznej wrócił dopiero w 1966 roku, kiedy na Millenium Państwa Polskiego postanowił urządzić pokój rzeźbionymi figurami przedstawiającymi ważne postaci historyczne. Te prace zostały zauważone przez specjalistów i prezentowane były na wielu wystawach twórczości ludowej. Od 1973 roku rzeźbiarz brał udział w licznych konkursach twórczości ludowej, prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych w Polsce i wielu ekspozycjach grupowych poza granicami m.in. w Belgii, Francji, Niemczech, Japonii. Na rynku w Getyndze w Niemczech można podziwiać jego ogromną rzeźbę przedstawiającą Mikołaja Kopernika.

Artysta najchętniej podejmuje tematykę biblijną, rzeźbi też postacie historyczne i legendarne, przedstawia sceny z życia wsi. Jest rzeźbiarzem bardzo twórczym, szukającym ciągle nowych tematów. Obecnie ze względu na wiek już nie rzeźbi, ale maluje i wykonuje kompozycje z papieru. Bohaterami jego najnowszych prac są anioły. Jak sam mówi zawdzięcza im życie i są przy nim obecne cały czas.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Anioły Jarosława Furgały

13 grudnia 2013 – 19 stycznia 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *