Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

„WIECZÓR W MUZEUM”
30 września 2013
Tydzień Ruchu we Wrocławiu
2 października 2013

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

W pierwszym tygodniu października Wrocław będzie tętnił opowieścią, czeka nas dziewiąty finał Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W tym roku spotykamy się w Kinie Nowe Horyzonty, to tutaj odbędą się główne prezentacje literackie i filmowe festiwalu. To jedyna tego rodzaju impreza w Polsce. Poświęcona jest przede wszystkim krótkim formom literackim, ale w jej trakcie odbywają się również pokazy adaptacji filmowych, wykłady, wystawy, dyskusje o literaturze, warsztaty kreatywnego pisania i konkursy – na najlepsze opowiadanie i najlepszy przekład.

 Więcej informacji można znaleźć na stronie www.opowiadanie.org

 foto: KNH

Gościem wrocławskiego święta narracji będzie między innymi Philippe Claudel, jeden z najwybitniejszych francuskich prozaików, reżyser i scenarzysta, członek Akademii Goncourtów, autor kontrowersyjnego Raportu Brodecka i Śledztwa. Oprócz niego do Wrocławia przyjedzie także Sarah Hall, znakomita brytyjska pisarka, której zbiór opowiadań The Beautiful Indifference nagrodzony został między innymi Portico Prize for Fiction oraz Edge Hill Short Story Prize. Pojawi się również autor z Islandii: Runar Helgi Vignisson to prozaik i tłumacz m.in. J.M. Coetzeego i Philipa Rotha, autor kilku zbiorów opowiadań, dyrektor programu Creative Writing na Uniwersytecie Islandzkim w Reykjaviku, ceniony i wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Do Wrocławia przyjadą także Haikaitz Cano z Kraju Basków, Annette Mingels ze Szwajcarii oraz Clemens Meyer z Niemiec. Polską prozę reprezentują m.in. Janusz Rudnicki, Daniel Odija, Mariusz Sieniewicz, Małgorzata Rejmer, Piotr Czerski i Hubert Klimko-Dobrzaniecki. MFO to także publikacje; podczas festiwalu ukażą się antologia PIN I ZIELONYM oraz drugi numer czasopisma OPOWIADANIE.

 W programie filmowego przeglądu adaptacji zobaczymy natomiast Morfinę Aleksieja Bałabanowa na podstawie opowiadania Michaiła Bułhakowa, Factotum duetu Charles Bukowski – Bent Hamer oraz Coś z Alicji Jana Švankmajera na podstawie prozy Lewisa Carrolla.

 Program filmowy:

 3 października, godz. 17.00

 Factotum, reż. Bent Hamer, Francja, Niemcy, Szwecja, USA, Norwegia 2005, 94′

 4 października, godz. 17.00

 Coś z Alicji, reż. Jan Švankmajer, Szwajcaria, Wielka Brytania, Czechosłowacja, RFN 1988, 86′

 5 października, godz. 17.00

 Morfina, reż. Aleksey Balabanov, Rosja 2008, 110′

9. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania w Kinie Nowe Horyzonty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *