Książka, którą warto mieć

Publiczność i muzycy pomogą choremu malcowi
3 kwietnia 2013
Spotkanie z podróżnikami
4 kwietnia 2013

Książka, którą warto mieć

„Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu”, red. Jerzy Ilkosz, wydawca Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Niniejsza publikacja jest owocem wielomiesięcznej pracy polskich i zagranicznych naukowców, badaczy życia i dorobku jednego z najważniejszych twórców wrocławskiej architektury okresu międzywojennego, ucznia Hansa Poelziga i jednego z głównych pomysłodawców i organizatorów wystawy Werkbundu WuWA z 1929 roku.

Monografia, poświęcona działalności Lauterbacha w okresie przed druga wojna światową, głównie na terenie Śląska i Wrocławia, została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich to artykuły i eseje omawiające twórczość architekta autorstwa wybitnych ekspertów z dziedziny architektury europejskiego modernizmu, m.in. Vladimira Šlapety, Cristiny Inês Steingräber, Beate Störtkuhl i Jadwigi Urbanik.

Drugą ważną częścią wydawnictwa jest katalog obejmujący ponad trzydzieści pozycji (pojedynczych obiektów i większych założeń mieszkaniowych), zilustrowany archiwalnymi i współczesnymi fotografiami budynków oraz opatrzony ich szczegółowymi opisami. Większość wykorzystanych w katalogu planów architektonicznych i zdjęć pochodzi z kolekcji Muzeum Architektury, gdzie trafiły na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Zbiór ten prezentowany jest obecnie po raz pierwszy publicznie na wystawie poświęconej działalności architektonicznej Heinricha Lauterbacha (14.12.12 – 28.04.2013), a także w niniejszej publikacji.

Autor odsyła również do niezwykle cennych tekstów autorstwa samego Lauterbacha oraz poświęconych mu tekstów źródłowych. Oddają one ducha czasu, atmosferę, w jakiej tworzył architekt w latach dwudziestych oraz w naznaczonym kryzysem gospodarczym i politycznym okresie lat trzydziestych. Na szczególną uwagę zasługuje interesujący opis lat dzieciństwa i młodości architekta, a także jeden z najlepszych tekstów Lauterbacha poświęcony Hansowi Poelzigowi i Akademii Sztuki we Wrocławiu.

Książka jest do kupienia księgarni muzealnej oraz on-line na stronie www.ma.wroc.pl.

Cena książki to 80 PLN.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *