Pawilon Czterech Kopuł w necie.

Wystawa Pompeje z British Museum w Kinie Nowe Horyzonty
11 lutego 2014
„Herzownik”
14 lutego 2014

Działa już strona internetowa Pawilonu Czterech Kopuł. W zakładce „aktualności” zamieszczane będą nowe informacje na temat postępu prac remontowych:

  www.pawilonczterechkopul.pl

Pawilon Czterech Kopuł, zaprojektowany przez wybitnego architekta Hansa Poelziga i wybudowany w latach 1912-1913, jest częścią kompleksu wystawienniczego wokół Hali Stulecia. Pierwotnie pełnił funkcję ekspozycyjną – w 1913 roku otwarto tam wystawę historyczną upamiętniającą 100 rocznicę zwycięstwa na Napoleonem. W 2006 roku, jako jeden z elementów terenów wystawowych przy Hali Stulecia, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W 2009 podpisana została umowa notarialna użytkowania, w wyniku której Muzeum Narodowe we Wrocławiu przejęło od Wytwórni Filmów Fabularnych Pawilon Czterech Kopuł. Obecnie trwa remont Pawilonu, który zakończy się w przyszłym roku. Muzeum zyska około 6,5 tys. m² powierzchni wystawienniczej. W wyremontowanym obiekcie prezentowana będzie kolekcja polskiej sztuki współczesnej, między innymi prace Witkacego, Tadeusza Makowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora, Katarzyny Kozyry i Magdaleny Abakanowicz. W sąsiadującym z pawilonem parku stworzona ma być plenerowa galeria rzeźby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *