Śląskie meble XVIII wieku
20 stycznia 2014
Czas przywitać Nowy Rok.
22 stycznia 2014

Zygzakiem przez symbole

Muzeum Architektury zaprasza na otwarcie wystawy „Tadeusz M. Zipser. Zygzakiem przez symbole”.

foto: MA

Na wystawie „Tadeusz M. Zipser. Zygzakiem przez symbole” będzie można zobaczyć dzieła profesora powstałe od połowy lat pięćdziesiątych XX wieku aż do najnowszych, datowanych na nowe stulecie: projekty ogrodów zoologicznych, idee urbanistyczne i przykłady pionierskich zastosowań obliczeń komputerowych oraz projekty kościołów, które zajmą na wystawie szczególne miejsce.

Obok zrealizowanych obiektów, takich jak kościół Ducha Świętego i kaplica Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy Bardzkiej we Wrocławiu, kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie, czy kościół Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu, zostaną przedstawione także koncepcje licznych niezrealizowanych świątyń. Po raz pierwszy zaprezentujemy także dzieła malarskie profesora, a wśród nich monumentalny, liczący sobie przeszło 12 metrów wysokości i 9 metrów szerokości obraz „Wezwanie na Sąd Ostateczny”, przeznaczony w zamyśle do kościoła Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu.

Wystawie towarzyszy książka Tadeusza M. Zipsera zatytułowana „Zygzakiem przez symbole, czyli samouczek drwala znaleziony na Saharze”, w której autor opowiada o wydarzeniach i ludziach, którzy wywarli wpływ na jego twórczość, wyjaśnia symbolikę projektowanych przez siebie budowli i w przystępny sposób omawia istotę swoich teorii urbanistycznych.

Tadeusz Maria Zipser – architekt, urbanista, malarz, grafik, poeta, a jednocześnie wychowawca wielu pokoleń architektów i urbanistów, jest prawdziwym człowiekiem renesansu.

wernisaż w czwartek 23 stycznia o godzinie 18.00

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Wystawa czynna do 23 marca 2014 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *