Śląskie meble XVIII wieku

Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu
20 stycznia 2014
Zygzakiem przez symbole
21 stycznia 2014

Śląskie meble XVIII wieku

Sekretery, sekretarzyk, komoda, stolik do gry w karty i szafka na broń, w sumie  30 obiektów można będzie oglądać na wystawie śląskich mebli XVIII wieku. Najcenniejszym z pokazywanych eksponatów jest szafa wrocławska powstała ok. 1760-1770.

Szafa wrocławska to szczytowe osiągnięcie meblarstwa śląskiego. Jest wyjątkowa nie tylko ze względu na niepowtarzalność kompozycji i dekoracji, ale także zastosowane konstrukcje stolarskie. Mebel ten jako majstersztyk, wykonywali czeladnicy stolarscy we Wrocławiu od 1735 roku. W Europie zachowało się około 30 takich szaf, a wrocławskie Muzeum Narodowe ma w swoich zbiorach aż 10. „To sprzęty tak świetnie wykonane pod względem technicznym, że po ponad 250 latach można je rozebrać na części, złożyć i wszystkie elementy pasują idealnie, jak w szwajcarskim zegarku – wyjaśnia Małgorzata Korżel-Kraśna, kuratorka wystawy.

Śląsk był jeden z najlepszych ośrodków stolarskich w Europie Środkowej w XVIII w., a do tutejszych mistrzów na naukę zjeżdżali młodzi ludzie z całej Europy. Zwykle warsztaty zatrudniały 3-4 uczniów, w XVIII w. na Śląsku zdarzało się, że u  jednego mistrza kształciło się aż 70-80 czeladników. Mimo wojen i innych wydarzeń politycznych liczba warsztatów stolarskich stale wzrastała (w 1751 r. we Wrocławiu działało 49 pracowni, a w latach dziewięćdziesiątych było ich ok. 110) . Mieszkańcy Śląska najczęściej zaopatrywali się w meble u miejscowych mistrzów. Warsztaty te oferowały najmodniejsze wówczas sprzęty: sekretery, komody i różnorodne stoliki. Wszystkie modele zbliżone były wyglądem do mebli wytwarzanych wówczas w Środkowej Europie.

Śląskie meble XVIII wieku

15 stycznia – 24 sierpnia 2014

Muzeum Narodowe we Wrocławiu w sali 200

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *