Zaczęła się rewitalizacja Wyspy Daliowej.

krasnal przy bankomacie
Wrocław za darmo.
15 lutego 2017
Wędrówka Szlakiem Piastowskim.
Nasz spacer walentynkowy.
18 lutego 2017

Zaczęła się rewitalizacja Wyspy Daliowej.

Rewitalizacja Wyspy Daliowej.

Koparka na Wyspie Daliowej.

 

Przechodziłem dzisiaj z grupą młodzieży nabrzeżami Odry i widzę żółtą koparkę na Wyspie Daliowej. Obok niej góry ziemi i płyt ze starej nawierzchni. Czyli zaczęła się rewitalizacja. Nareszcie! - tylko czy zdążą zakończyć prace przed rozpoczęciem sezonu turystycznego? W to raczej wątpię.

Wyspa Daliowa jest doskonale położona, bo tuż przy Moście Piaskowym. Świetnie z niej widać Halę Targową, Instytut Filologii Polskiej, gmach Ossolineum. Miejsce dotychczas zaniedbane i najczęściej odwiedzane przez miłośników spożywania alkoholu na świeżym powietrzu. A przecież jest na głównym szlaku turystycznym miasta z Ostrowa Tumskiego na Rynek. Posiada więc olbrzymi potencjał, który przez dziesięciolecia czeka na wykorzystanie.

Zwiedzając Śródmiejski Węzeł Wodny trzeba koniecznie odwiedzić to miejsce. Wyspa Daliowa nie jest wyspą naturalną. Piętrząc wodę jazem pomiędzy nią a Wyspą Tamka przekopano w XVIII w. kanał Śluzy Piaskowej. Nad nim rozpięta jest dzisiaj kładka - jedyna droga nad wyspę. Czyli odnajdujemy tu najstarsze pamiątki Wrocławskiego Węzła Wodnego.  Zdjęcia, na których widać przedwojenną zabudowę wyspy można zobaczyć na stronie Fundacji OnWater.pl.

Po zakończeniu remontu wyspy stanie na niej rzeźba Oskara Zięty „Rzeźba Daliowa”. Więcej o niej można przeczytać w Gazecie Wrocławskiej.

Panoramy, historia, zieleń, Odra, urządzenia hydrotechniczne, sztuka współczesna - masa atrakcji w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *