Rewitalizacja Wyspy Daliowej.
Zaczęła się rewitalizacja Wyspy Daliowej.
17 lutego 2017
Sky Tower.
Sky Tower jeszcze wyżej.
20 lutego 2017
Wędrówka Szlakiem Piastowskim.

Wędrówka Szlakiem Piastowskim.

Uprzejmie Państwa proszę o pozostawienie komentarza, własnej opinii, podpowiedzenie jak w przyszłości organizować nasze spacery. Każdy wpis będzie dla nas cennym materiałem do planowania kolejnych wypraw. Formularz jest poniżej.

Właśnie zdałem sobie sprawę, że od siedmiu lat wspólnie z Oddziałem Wojskowym PTTK przy Klubie 4 RBLog zapraszamy Państwa na spacery po Wrocławiu. Nazywamy je „Magiczne miejsca” i okazuje się, że miejsc tych naprawdę dużo, i tak wielu jeszcze nie widzieliśmy!!! Dlatego trzeba je nadal organizować.

W sobotę 18 lutego wybraliśmy się na Ostrów Tumski, by porozmawiać o „Historii książęcej miłości”. Zwiedzanie zaczęliśmy od kościoła pw. św Marcina. Na co dzień jest niedostępny dla turystów, ale naszą specjalnością jest bycie tam, gdzie inni nie docierają. Myślą przewodnią wycieczki było odnalezienie i poznanie pozostałości zamku piastowskiego, który w średniowieczu był kluczową budowlą miasta. Kościół jest dawną kaplicą należącą do zamku, więc musieliśmy tu być. Oprowadzał nas p. Kamil Krawczyk, przewodnik po Wrocławiu, ekspert od historii Ostrowa Tumskiego, który o tych miejscach wie wszystko.

Główną atrakcją było przejście Szlakiem Piastowskim przez podziemną część budynku klasztornego Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Zobaczyliśmy tutaj fragmenty murów Zamku Książęcego z XII-XIII w. (Bolesława Wysokiego, Henryka I Brodatego i Św. Jadwigi), które odnaleziono w czasie prac remontowych prowadzonych kilka lat temu. A skoro był to spacer walentynkowy rozmawialiśmy o książęcej miłości Jadwigi i Henryka I Brodatego.

W tym obiekcie siostry prowadzą hotel, więc sprawdziliśmy też jak wyglądają pokoje, popytaliśmy i możliwość ich wynajęcia.

Jak to było z tą miłością?

Gdzie spotkali się po raz pierwszy? Tak naprawdę nie wiemy. Być może młodziutka, dwunastoletnia księżniczka Jadwiga von Andechs zobaczyła swojego męża w rodzinnym zamku Andechs, może na zamku w Legnicy, a może we Wrocławiu na dzisiejszym Ostrowie Tumskim?  Na pewno nie kierowała nią miłość do księcia Henryka, a raczej decyzja natury politycznej podjęta przez rodziców. Daty zawarcia związku małżeńskiego też nie znamy, ale nastąpiło to między rokiem 1190, a 1192.

Jej wybranek Henryk, syn Bolesława I Wysokiego, księciem wrocławskim zostaje po śmierci ojca w 1201 roku. „Dwór księżnej stosownie do zwyczajów, oddzielony był od dworu panującego księcia. Jadwiga żyła w kręgu rodziny i otaczających ją osób, które pełniły przeróżne funkcje, całkowicie oddana – zwłaszcza w pierwszych latach małżeństwa – wychowaniu swoich dzieci.”  Z wielką powagą traktowała swój związek z księciem piastowskim. Nigdy, i w najmniejszym stopniu nie naruszyła przysięgi małżeńskiej. Jadwiga urodziła siedmioro dzieci: Bolesława, Konrada, Henryka, Agnieszkę, Zofię, Gertrudę i Władysława.

W 1209 roku oboje małżonkowie uznają, że ich obowiązki małżeńskie zostały wypełnione i w obecności biskupa wrocławskiego Wawrzyńca składają śluby czystości.

Cytat pochodzi z książki ks. Antaniego Kiełbasy SDS „Święta Jadwiga Śląska”, Wyd. ATK Warszawa 1990 r.

 

ZOSTAW KOMENTARZ – FORMULARZ PONIŻEJ
zobacz, zostaw opinię o przewodniku w goglach...

6 Komentarze

 1. Uczestniczka pisze:

  Wycieczka – zaskoczenie. Nie spodziewałam się, że na Ostrowie Tumskim mogą być nieznane mi miejsca. Dziękuję i czekam na nstępny spacer.

 2. Agnieszka i Mariusz pisze:

  Tak blisko, tak często przechodzimy obok a tyle jest jeszcze do odkrycia. Na Ostrowie Tumskim wydawało by się, że wiele już znamy ale dobrze było odwiedzić inne miejsca warte poznania takie jak to w podziemiach budynku Sióstr de Notre Dame. Więcej takich spacerów! Dziękujemy Panom Arturowi i Kamilowi.

  • arttur pisze:

   Bardzo nas to cieszy, że Państwo chcą z nami odkrywać magiczne miejsca Wrocławia. Dziękuję i pozdrawiam.

 3. ElMir pisze:

  Jak zwykle super wycieczka, pomysł ich zorganizowania i przeprowadzenia dzięki Przewodnikowi Arturowi Domańskiemu. Super Przewodnik. Dziękujemy

 4. Wrocławianin pisze:

  Bardzo dobra wycieczka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *