Wrocław na nowej fotomapie

„Śmierć człowieka pracy”
17 kwietnia 2013
Wrocław for foreigners
17 kwietnia 2013

Wrocław na nowej fotomapie

Fotomapa obejmuje obszar Wrocławia oraz niewielkie fragmenty gmin ościennych.  Ze względu na formalne ograniczenia dotyczące obiektów niejawnych niewielkie fragment obszaru Wrocławia jest zaprezentowany w istotnie pogorszonej rozdzielczości. Obszar ten jest dostępny bez ograniczeń na mapach z roku 2006 oraz 2007.

Jak mówi Piotr Gomułkiewicz, koordynator z Działu Informacji Przestrzennej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, „fotomapa została wykonana w ramach projektu ISOK, a pozyskana dla Wrocławia z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Zdjęcia lotnicze o rozdzielczości terenowej 10 cm/pixel wykonano do niej w kwietniu 2012 roku. To najlepsza pora na wykonanie tego typu nalotu – nie ma już śniegu, a zieleń drzew nie jest jeszcze intensywna”.

Projekt ISOK ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz ograniczenie strat spowodowanych występowaniem zagrożeń naturalnych, technologicznych i synergicznych, w szczególności właśnie powodzi. Zebrane dane służą do budowy map zagrożenia i ryzyka powodziowego oraz przygotowania systemu informatycznego ostrzegającego o zagrożeniach. Projekt wykonywany jest w oparciu o najnowsze technologie pozyskiwania danych – lotniczego skaningu laserowego (LIDAR).
Serwis mapowy, oprócz najnowszej, zawiera jeszcze cztery cyfrowe ortofotomapy z 2011, 2009, 2007 i 2006.
Dodajmy, że wdzięki wygodnemu suwakowi, wyświetlanemu domyślnie na obszarze mapy, możemy płynnie przechodzić (z użyciem półprzeźroczystości) pomiędzy poszczególnymi latami wykonania ortofotomap.

Źródło: www.wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *