Muzeum Współczesne Wrocław uczestniczy w projekcie Laboratoriów oraz Instytutu Głębokiej Kultury w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 13 czerwca w przejściu pod pl. Strzegomskim i w okolicach MWW oficjalnie zainauguruje swoją działalność Laboratorium Awangardy.
PROGRAM „SPOTKANIA W PRZEJŚCIU”:
15.30 – 17.30 Otwarte warsztaty i działania performatywne w przestrzeni przejścia podziemnego pod pl. Strzegomskim. Na wracających z pracy przechodniów czekać będzie dziesięciometrowa panorama przedstawiająca otaczające MWW osiedle Szczepin. Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję wejść w rysunkowy dialog z obrazem, dodając do niego nowe elementy i swobodnie przekształcając wizualność okolicznych podwórek.
Równoległa atrakcja popołudnia to otwarte działanie „Dobra luksusowe”, w formie nawiązujące do tożsamości miejsca – przejścia podziemnego, które na co dzień wypełnione jest drobnymi stoiskami handlowymi. Akcja stworzy pomost pomiędzy przestrzenią tunelu i muzeum, zachęcając do darmowego zwiedzenia wystawy grupy LUXUS.
17.00 – 18.30 dyskusja „Rozmowy w przejściu”. W związku z inauguracją działalności Laboratorium Awangardy, jego twórcy postarają się opowiedzieć, w jaki sposób rozumieją oddolność działań w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016, podyskutują o tym, czym jest partycypacyjne podejście do tworzenia kultury, oraz wytłumaczą, na czym polega sam koncept Laboratoriów. W dyskusji wezmą udział m.in.: Krzysztof Czyżewski, Dorota Monkiewicz, Magdalena Pietrewicz i Maciej Masztalski, a spotkanie poprowadzi Jacek Żakowski.
19.00 – 20.30 warsztaty dla dorosłych „Od socjologa do animatora kultury i z powrotem”. Stworzymy mapę problemów Szczepina oraz zastanowimy się, jak przy pomocy badań społecznych trafnie diagnozować a następnie animować kulturalnie przestrzeń tego osiedla. Warsztat będzie początkiem innych działań społeczno-animacyjnych, które MWW będzie współorganizować późnym latem i jesienią 2013 roku. Prowadzenie: Bartek Lis, wstęp wolny. Miejsce: polana w pobliżu „Pociągu do nieba”. Liczba miejsc ograniczona, zapisy do 11.6.13 pod adresem: b.lis@muzeumwspolczesne.pl
Kuratorzy Laboratorium Awangardy: Bartek Lis, Patrycja Mastej, Magdalena Skowrońska
„Spotkanie w przejściu” — popołudnie z Laboratorium Awangardy 13.6.13 (czwartek),
przejście pod pl. Strzegomskim oraz polana obok muzeum, udział bezpłatny