„Poszukiwania” w Muzeum Architektury.

Parking ul. Wystawowa.
Parkowanie autokarów, czy coś się zmieni?
12 marca 2017
Budynek główny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Mój ranking punktów widokowych.
14 marca 2017

„Poszukiwania” w Muzeum Architektury.

Józef Hałas, Nowe przeciwstawienie. Źródło: Muzeum Architektury.

Józef Hałas, Nowe przeciwstawienie. Źródło: Muzeum Architektury.

 

Około stu pięćdziesięciu prac Józefa Hałasa - malarstwo olejne i akrylowe na płótnie, tusze, akwarele, gwasze na papierach – zostanie zaprezentowane w niebywałej przestrzeni wrocławskiego Muzeum Architektury, w dawnym kościele bernardyńskim. Prace od najwcześniejszych do ostatniej, nigdy nie pokazanej publicznie, namalowanej tuż przed śmiercią. Józef Hałas. Malarz wrocławski z Nowego Sącza.

Jak pisze kurator, Bogusław Deptuła:
„Wystawa Józef Hałas. Poszukiwania jest próbą nieco odmiennego spojrzenia na dzieło niedawno zmarłego, znakomitego wrocławskiego malarza, wielkiej postaci tego środowiska (…). Jako kurator tej wystawy, zdecydowałem się pokazać wybrane wątki jego sztuki, wątki, które chyba nieco słabiej do tej pory zaistniały w świadomości publiczności(…). Pragnąłem pokazać to, co zwyczajnie przykuło moją uwagę i wywołało największe estetyczne poruszenie i satysfakcję”.

„Gamy błękitów, zieleni, szarości ożywiane czasem mocniejszymi akcentami oranżu, cynobru czy granatu; pozostają dziełami najwyższej próby, które można określić z pomocą anglojęzycznego  zwrotu color fields paintings. Pewnie samemu Hałasowi takie przypisanie artystyczne nie przypadłoby do gustu, bo wolał widzieć siebie jako malarza motywów i tematów, z którymi rozprawiał się przez całe lata swego życia i twórczości, ale w moim pojęciu, można te Hałasowe konteksty i przypisania porzucić, i spojrzeć zupełnie swobodnie, jako na dzieła samowystarczalne, samorodne, pełne i skończone. Takimi wydają mi się jego reliefowe „deszcze”, abstrakcyjne kwadraty, a wreszcie najbardziej oszczędne ze wszystkich Piony, skosy.

W tych dziełach jest Hałas chyba najbardziej sobą/osobą - wyrafinowanym malarzem najwyższej próby i doskonałości”.

Wystawa Józef Hałas. Poszukiwania to wysublimowany wybór, spośród obszarów, wokół których artysta przez całe życie krążył, próbując znaleźć możliwie najdoskonalsze rozwiązania w różnych technikach artystycznych. Na wystawie będzie można prześledzić niuanse prób kolorystycznych, struktur czy reliefów w odniesieniu do konkretnej idei twórczej. Istotnym faktem wydaje się być wyraźnie widoczna w tym zestawieniu myśl, że na koniec życia artysta w pełnej swobodzie twórczej, z radością bawił się najważniejszymi odkryciami artystycznymi. 

Wystawie towarzyszyć będzie katalog oraz publikacja fragmentów prywatnych zapisków profesora Hałasa.

Józef Hałas (1927 - 2015)

Malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, członek Grupy Wrocławskiej. Jego kompozycje - abstrakcyjne pejzaże - stanowią syntezę koloru i materii. Oparte na rytmie i symetrii, są inspirowane krajobrazami z dzieciństwa. Mistrz koloru i struktury malarskiej. Wziął udział w ponad trzystu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród w tym „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach instytucjonalnych i prywatnych. Największą kolekcję posiada Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Organizatorzy: Fundacja All That Art!, Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kurator: Bogusław Deptuła

Źródło: Materiały prasowe Muzeum Architektury.

Józef Hałas
Poszukiwania

wystawa malarstwa i rysunku

24. marca - 28. maja
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
ma.wroc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *