Noc Muzeów w Muzeum Architektury

Noc Muzeów w Radiu Wrocław
13 maja 2013
Islandia w Bibliotece Turystycznej
13 maja 2013

Noc Muzeów w Muzeum Architektury

foto: Muzeum ArchitekturyTegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Architektury to wyjątkowa podróż w świat magii ogrodów i najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Gości zaprasza do obejrzenia imponującej wystawy „Słynne wille Polski” prezentującej niemal sto przykładów dawnej i współczesnej architektury willowej. Ekspozycja jest częścią międzynarodowego projektu „Via Villas – słynne wille Wyszehradu i Słowenii” realizowanego przez Agencję FOIBOS we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Na wrocławskiej odsłonie wystawy zobaczymy niemal sto wielkoformatowych planszy prezentujących dawne i współczesne fotografie najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych przykładów architektury willowej w Polsce. Towarzyszą im plany architektoniczne, dokumenty archiwalne oraz modele wybranych obiektów.

Już o godzinie 16.00, w ramach projektu Via Cultura, zaprasza na otwarty, uroczysty finisaż wystawy oraz promocję ksiażki-katalogu towarzyszącej wystawie.

Podczas Nocy Muzeów przekonamy się również, jak kiedyś wyglądały najpiękniejsze europejskie ogrody. Kameralna wystawa, towarzysząca projektowi edukacyjnemu „Magia Ogrodów”, zabierze nas w podróż po ”Ogrodach renesansu i baroku w grafice od XVI do XVIII wieku”, na której zobaczymy najpiękniejsze grafiki o tematyce ogrodowej ze zbiorów Muzeum Architektury.

Dzieci i dorosłych zaprosimy do zaprojektowania własnego ogrodu w technice origami. Krótkie warsztaty oraz specjalne tablice z instrukcją wyjaśnią najmłodszym i tym trochę starszym, jak szybko i efektownie stworzyć piękny, papierowy ogród.

Dla miłośników współczesnej architektury przygotowali pierwszą monograficzną prezentację architektonicznych doświadczeń i osiągnięć jednej z najbardziej aktywnych grup we Wrocławiu, Fabryki Projektowej ArC2. Na wystawie „Zrealizowane. Realizowane. Odrzucone” zobaczymy blisko dwadzieścia projektów ich autorstwa, przedstawionych zarówno w tradycyjnej formie przestrzennej, czyli makiet, jak i przy użyciu nowoczesnych elektronicznych mediów.

Pokażą też, jak architektura inspiruje inne sztuki na wystawie malarstwa „Dyfuzja. Inspiracje architekturą w malarstwie”, w której udział wzięło ośmioro współczesnych artystów z całej Polski: Karolina Jaklewicz, Maria Kiesner, Anna Kołodziejczyk, Aleksandra Kowalczyk, Aleksander Laszenko, Joanna Pałys, Anna Reinert, Karolina Zdunek.

Zaprasza również na fotograficzną wystawę Jiri Siguta, jednego z najważniejszych przedstawicieli czeskiej awangardy fotografii konceptualnej.

Na finał przygotowano muzyczną niespodziankę.

O godzinie 23.00 w kościele wystąpi wrocławski zespół wokalny Ars Cantus z koncertem „Salomone Rossi Il Hebreo – muzyka dworu i synagogi”, poświęconym Salomone Rossiemu – pierwszemu wybitnemu kompozytorowi żydowskiemu działającemu w Mantui w czasach wczesnego baroku. W programie koncertu znajdą się kompozycje Salomone Rossiego pochodzące z unikatowych zbiorów przechowywanych w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszy z nich to „Madrigaletti a due e tre voci…” zawierający utwory wokalne z basso continuo i instrumentalnymi ritornelli. Drugi – „Il terzo libro de varie sonate …..” – to zbiór muzyki instrumentalnej – tańców, sonat i sinfonii przeznaczonych na obsadę triową z basso continuo. Atrakcją koncertu jest synagogalna muzyka liturgiczna ze zbioru Hashirim Asher Lishlomo, wydanego w Wenecji w roku 1622.

Noc Muzeów 2013 i Via Cultura – Muzeum Architektury we Wrocławiu 18 maja 2013 r.  godz. 16.00 – 24.00

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *