„Nie bój się Zemsty”

Przepraszam
17 lipca 2013
Przez Kongres Świadków Jehowy i mecz Śląska nie można zwiedzać stadionu.
17 lipca 2013

 

Ossolineum zaprasza na wystawę plenerową „Nie bój się Zemsty”. Wystawa przygotowana została w ogrodzie barokowym. więcej…

 „Ja z nim w zgodzie? — Mocium panie

Wprzódy słońce w miejscu stanie!

Wprzódy w morzu wyschnie woda

Nim tu u nas będzie zgoda”O aktualności tych słów nikogo nie trzeba przekonywać. Sformułował je Aleksander Fredro, którego 220-lecie urodzin świętujemy w tym roku, a znalazły się one w Zemście napisanej 180 lat temu. Obie rocznice to dobra okazja do zaprezentowania bogatych zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, odnoszących się do hrabiego Fredry i jego najbardziej znanej komedii.

Na wystawie plenerowej zatytułowanej „Nie bój się Zemsty” ukazana została biografia komediopisarza, jego związki z Ossolineum i Wrocławiem, dzieje archiwum rodziny Fredrów oraz Zemsta w teatrze i filmie, a także przegląd wydawnictw polskich i obcych związanych z tym właśnie utworem. Niektóre z zaprezentowanych zbiorów to materiały rzadko lub nigdy niepublikowane.

Organizatorem wystawy jest Towarzystwo Przyjaciół Ossolineum, a współorganizatorem – Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Pomysłodawcą i autorem wystawy jest dr Grzegorz Polak, który przygotował ekspozycję wraz z zespołem: Teresą Sokół oraz dr Lilianą Nawrot. Współautorem tekstów oraz konsultantem merytorycznym jest znakomity wrocławski fredrolog – prof. dr hab. Marian Ursel. Korektę zrobiła Stanisława Trela. Wersję angielską przygotował Karol Waniek, a wspaniały projekt graficzny (o czym można się przekonać osobiście) jest autorstwa Zofii Jaros.

Wystawę dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja literatury i czytelnictwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *