Zrelaksuj się. Zasadź łąkę.
11 kwietnia 2014
List od Jurka
25 kwietnia 2014

Dzień Wolnej Sztuki

Autorka kryminałów, śpiewająca aktorka, artystka tworząca szklane dzieła sztuki, dziennikarka oraz dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu – to osoby, które wezmą udział w najbliższym Dniu Wolnej Sztuki w Muzeum Narodowym we Wrocławiu – 26 kwietnia. Wyjątkowi goście będą opowiadać o wybranych przez sobie dziełach sztuki, pomagać w ich interpretacji, ale zwiedzający spodziewać się mogą również dodatkowych atrakcji.

Justyna Antoniak, aktorka i wokalistka Teatru Muzycznego Capitol, odtwórczyni m.in. roli Małgorzaty w spektaklu „Mistrz i Małgorzata”, wybrała obraz wrocławskiego impresjonisty Arthura Wasnera „Żebrzące dzieci”. Choć artystka jest z wykształcenia historykiem sztuki, zapowiada, że jej wystąpienie nie będzie typowym wykładem, a raczej muzyczną interpretacją.

Profesor Małgorzata Dajewska, wykładowca Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP zdradzi tajniki swojej pracy i opowie o rzeźbach szklanych swojego autorstwa znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Będzie to okazja, by zobaczyć wszystkie dzieła artystki będące własnością Muzeum.

Dziennikarka i podróżniczka Magdalena Podsiadły zaprasza na opowieść o profesorze Eugeniuszu Geppercie. Jako córka artystów przyjaźniących się z prof. Geppertem, miała okazję osobiście go poznać. Przy dwóch pracach: „Dżokej” i „Błękitny obraz” podzieli się swoimi wspomnieniami, nie tylko tymi związanymi ze sztuką.

Nadia Szagdaj autorka kryminałów retro rozgrywających się w dawnym Wrocławiu i śpiewaczka operowa wybrała obraz Adelberta Woelfla przedstawiający kościół św. Marii Magdaleny we Wrocławiu około 1867 roku. Pisarkę (twórczynię postaci prywatnej detektyw Klary Schulz) i malarza Adelberta Woelfla, oryginała i dziwaka, łączy miłość do Wrocławia i jego architektury.

dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu i historyk sztuki specjalizujący się w sztuce renesansowej, manierystycznej i wczesnobarokowej opowie o ołtarzu Świętej Trójcy pochodzącym z kościoła w Żórawinie. Zwiedzający usłyszą też o samym kościele i jego niezwykłym wyposażeniu stworzonym przez najwybitniejszych artystów doby manieryzmu.

Dzień Wolnej Sztuki obchodzony jest na całym świecie w ostatnią sobotę kwietnia. Badania mówią, że przeciętny widz poświęca na oglądanie jednego dzieła sztuki około 8 sekund, że zamiast skupić się na wybranych obrazach czy wystawach, w krótkim czasie stara się zobaczyć wszystko, co wystawione jest w muzeum. Celem organizatorów jest zachęcenie zwiedzających do powolnego i wnikliwego oglądania wybranych dzieł, a także pokazanie im, że mimo braku specjalistycznego wykształcenia, mogą oni odbierać sztukę świadomie i czerpać przyjemność z jej oglądania. Podczas Dnia Wolnej Sztuki zwiedzający oglądają pięć wybranych obiektów w ciągu godziny, w interpretacji pomagają wolontariusze lub specjalnie zaproszeni goście.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu bierze udział w Dniu Wolnej Sztuki od 2011, dodatkowo jako jedyne w Polsce organizuje to wydarzenie co miesiąc.

PROGRAM

godz. 12.00-13.00

Ołtarz Świętej Trójcy, 1604-1605 (z kościoła Św. Trójcy w Żórawinie)

Wystawa „Sztuka śląska XVI-XIX w.” – 1. piętro, sala 3

dr hab. Piotr Oszczanowski – dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, historyk sztuki specjalizujący się w sztuce renesansowej, manierystycznej i wczesnobarokowej.

Adelbert Woelfl, „Kościół św. Marii Magdaleny we Wrocławiu”, 1867

Wystawa „Sztuka śląska XVI-XIX w.” – 1. piętro, sala 10

Nadia Szagdaj – autorka kryminałów retro rozgrywających się w dawnym Wrocławiu („Sprawa pechowca”, „Zniknięcie Klary”). Ich bohaterką jest młoda prywatna detektyw Klara Schulz, która jest również utalentowaną rysowniczką. Nadia Szagdaj jest wykształconym muzykiem, gra na wiolonczeli i fortepianie, wykonuje zawód śpiewaczki operowej.

Arthur Wasner, „Żebrzące dzieci”, 1911

Wystawa „Sztuka europejska XV-XX w. (2. piętro, korytarz)

Justyna Antoniak – aktorka Teatru Muzycznego Capitol, odtwórczyni m.in.

roli Małgorzaty w spektaklu „Mistrz i Małgorzata”, można ją oglądać także w przedstawieniach „Kocham cię. Ja ciebie też nie”, „Ścigając zło”, „Frankenstein”. Ukończyła historię sztuki.

Małgorzata Dajewska, „Rzeźba I i II” (1985), „Szklany obiekt o śmierci” (2004) i „Szklany obiekt o życiu” (2006)

Wystawa: Polska sztuka współczesna, 3. piętro, sala 1

Prof. Małgorzata Dajewska – artystka, wykłada na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Watykańskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie i w Poznaniu. Artystka opowie o swoich rzeźbach znajdujących się w zbiorach Muzeum.

Eugeniusz Geppert, „Dżokej”, 1966 i „Błękitny obraz”, 1967

Wystawa: Polska sztuka współczesna, 3. piętro, sala 2

Magdalena Podsiadły – wieloletnia dziennikarka Gazety Wyborczej, fotografka, podróżniczka; jej rodzice byli zaprzyjaźnieni z Eugeniuszem Geppertem i jego żoną. Podczas DWS podzieli się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa związanymi z osobą profesora.

Godz. 13.10 – spotkanie z uczestnikami Dnia Wolnej Sztuki w sali 116 (1. piętro)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *