Publikacje podróżnicze w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Dzień Wolnej Sztuki – 23 listopada
20 listopada 2013
Dzisiaj rusza Jarmark Bożonarodzeniowy.
22 listopada 2013

Publikacje podróżnicze w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Wśród książek pochodzących ze zbiorów Ossolineum udostępnionych w ostatnim czasie w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej znalazły się ciekawe publikacje podróżnicze.  Jedna z nich to relacja francuskiego jezuity Philippe Avrila z misji do Chin, którą odbył pod koniec XVII w. Między opisami dotyczącymi Tatarów, Moskwy, krajów azjatyckich i drogi do Chin znajduje się także opowieść misjonarza o rocznej wizycie w Polsce. Avril spotkał kilka razy z Janem III Sobieskim, a król wsparł finansowo ekspedycję jezuity.

foto: ZNiO

Podroz Do Roznych Kraiow Europy I Azyi Przez Missyonarzow S. J. Roku 1690 Odprawiona […] Zamyka w sobie wiele ciekawych uwag Fizycznych, Geograficznych I Historycznych z opisaniem Tartaryi W. Przypisana Stanisławowi Jabłonowskiemu […] Warszawa, Piotr Dufour, 1791.

Kolejna książka to Historia odkrycia Ameryki Williama Robertsona (1721-1793), szkockiego duchownego i historyka. Zawiera dzieje odkrycia i podbojów Ameryki Środkowej i Południowej dokonanych przez słynnych podróżników i konkwistadorów: Krzysztofa Kolumba (1451-1506), Francisca Pizarro (1478-1541) i Hermána Cortésa (ca 1485-1547). Przekładu z angielskiego oryginału History of America dokonał Jacek Jezierski (1722-1805) pisarz polityczny i ekonomiczny.

Robertson William, Historya Odkrycia Ameryki przez Kolomba, wynalezienia i podbicia Mexyku przez Korteza, podbicia Peru przez Pizarra. Warszawa, Michał Gröll, 1789.

Źródło: www2.oss.wroc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *