„Wielki plusssk”

Nowa wystawa w Humanitarium
17 października 2013
Bilet do zoo tylko 10 zł!
18 października 2013

„Wielki plusssk”

18 października minie dokładnie 60 lat od czasu, gdy pływak Stali Pafawag Wrocław Marek Petrusewicz jako pierwszy Polak pobił rekord świata na dystansie 100 m stylem klasycznym. Z tej okazji we Wrocławskim Centrum SPA przy ul. Teatralnej odbędzie się spektakl historyczny „Wielki plusssk”.

 

Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Konopka, a organizatorem wydarzenia Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. W roli Petrusewicza wystąpi Jakub Giel, a w sztuce zagrają także Dorota Łukaszewicz-Kwietniewska, Agata Skowrońska i Marian Czerski.

– Marek Petrusewicz jest ogromnie ciekawą postacią, której nie można jednoznacznie ocenić. Niepokorny sportowiec, któremu sukces zawrócił w głowie. Jego gwiazda zgasła dość szybko z powodu ciężkiej choroby, ale w efekcie mocno zaangażował się w działalność społeczno-polityczną – powiedział rzecznik prasowy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Juliusz Woźny.

Petrusewicz po raz pierwszy pobił rekord świata w 1953 r., a stało się to w Hali Miejskich Zakładów Kąpielowych przy ul. Teatralnej we Wrocławiu, gdzie obecnie swoją siedzibę ma właśnie Centrum Spa. Spektakl będzie odgrywany na basenie nr 1 w budynku przy ul. Teatralnej 10-12. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację dla większych grup pod numerem telefonu 71 334 90 43.

– Spektakl będzie mogło zobaczyć ok. 200 widzów, którzy wcielą się w rolę kibiców – dodał Woźny.

Marek Petrusewicz urodził się 22 stycznia 1934 r. w Wilnie. Był wychowankiem trenera Józefa Makowskiego i pierwszym polskim rekordzistą świata w pływaniu na 100 m stylem klasycznym. Pierwszy rekord ustanowił 18 października 1953, a kolejny na tym dystansie pobił 23 maja 1954 r. Był także pierwszym Polakiem, który zdobył srebrny medal na mistrzostwach Europy (w 1954 r. w Turynie). Po zakończeniu kariery na skutek choroby Buergera przeszedł amputację prawej, a następnie lewej nogi. Zmarł w 1992 r.

Od 1990 r. we Wrocławiu organizowany jest memoriał pływacki poświęcony sportowcowi. Pomysłodawca zawodów jest trener pływania Witold Wasilewski, a głównym celem dwóch pierwszych edycji było przypomnienie postaci i pomoc finansowa dla ciężko chorego już wówczas Petrusewicza.

Źródło: www.wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *