18 października minie dokładnie 60 lat od czasu, gdy pływak Stali Pafawag Wrocław Marek Petrusewicz jako pierwszy Polak pobił rekord świata na dystansie 100 m stylem klasycznym. Z tej okazji we Wrocławskim Centrum SPA przy ul. Teatralnej odbędzie się spektakl historyczny „Wielki plusssk”.
Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Konopka, a organizatorem wydarzenia Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. W roli Petrusewicza wystąpi Jakub Giel, a w sztuce zagrają także Dorota Łukaszewicz-Kwietniewska, Agata Skowrońska i Marian Czerski.
– Marek Petrusewicz jest ogromnie ciekawą postacią, której nie można jednoznacznie ocenić. Niepokorny sportowiec, któremu sukces zawrócił w głowie. Jego gwiazda zgasła dość szybko z powodu ciężkiej choroby, ale w efekcie mocno zaangażował się w działalność społeczno-polityczną – powiedział rzecznik prasowy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Juliusz Woźny.
Petrusewicz po raz pierwszy pobił rekord świata w 1953 r., a stało się to w Hali Miejskich Zakładów Kąpielowych przy ul. Teatralnej we Wrocławiu, gdzie obecnie swoją siedzibę ma właśnie Centrum Spa. Spektakl będzie odgrywany na basenie nr 1 w budynku przy ul. Teatralnej 10-12. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację dla większych grup pod numerem telefonu 71 334 90 43.
– Spektakl będzie mogło zobaczyć ok. 200 widzów, którzy wcielą się w rolę kibiców – dodał Woźny.
Marek Petrusewicz urodził się 22 stycznia 1934 r. w Wilnie. Był wychowankiem trenera Józefa Makowskiego i pierwszym polskim rekordzistą świata w pływaniu na 100 m stylem klasycznym. Pierwszy rekord ustanowił 18 października 1953, a kolejny na tym dystansie pobił 23 maja 1954 r. Był także pierwszym Polakiem, który zdobył srebrny medal na mistrzostwach Europy (w 1954 r. w Turynie). Po zakończeniu kariery na skutek choroby Buergera przeszedł amputację prawej, a następnie lewej nogi. Zmarł w 1992 r.
Od 1990 r. we Wrocławiu organizowany jest memoriał pływacki poświęcony sportowcowi. Pomysłodawca zawodów jest trener pływania Witold Wasilewski, a głównym celem dwóch pierwszych edycji było przypomnienie postaci i pomoc finansowa dla ciężko chorego już wówczas Petrusewicza.
Źródło: www.wroclaw.pl