Narodowe Czytanie 2017
w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
2 września (sobota) 2017
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania 2017. Muzeum Narodowe we Wrocławiu przyłącza się do tego wydarzenia, dzięki czemu będzie można spotkać się z fascynującą sztuką Stanisława Wyspiańskiego zarówno w wydaniu literackim, jak i plastycznym.
godz. 13.30/hol główny
występ Zespołu Muzyki Polskiej Mokosza
w programie weselna muzyka ludowa
godz. 14.00/hol główny
Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
Czytają:
Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski
Dominika Arendt-Wittchen – Pełnomocnik Wojewody ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości
Roman Kowalczyk – Kurator Oświaty we Wrocławiu
godz. 15:00/hol główny
Obrazy Stanisława Wyspiańskiego oraz wątki ludowe w dziełach innych malarzy polskich przełomu XIX i XX w. w kolekcji MNWr. – spacer interaktywny dla dorosłych i młodzieży szkolnej. Prowadzenie: Michał Pieczka
Wstęp wolny
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
2.09, g. 11:00
Tajemnice wrocławskiej katedry – spacer po Ostrowie Tumskim i zwiedzanie katedry
Gdzie można spotkać budowniczych katedry? Czy świątynia zawsze wyglądała tak samo i jakie tajemnice skrywa? Komu zawdzięczamy dzieła, które możemy oglądać we wnętrzu katedry? Odpowiedzi na te pytania można będzie poznać podczas spaceru.
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej”. Zbiórka: obok pomnika św. Jana Nepomucena na Ostrowie Tumskim; prowadzenie: Agnieszka Naglik.
Wstęp wolny.
2.09, g. 14:00
Z głębi ziemi na chwałę nieba. O kamieniach szlachetnych i ozdobnych w wyrobach złotniczych ze skarbca katedry wrocławskiej – spacer po wystawie „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej”, prowadzenie: Joanna Zyzik-Lubasińska
Prowadząca spacer konserwatorka malarstwa i rzeźby zwróci szczególną uwagę na liczne kamienie szlachetne zdobiące prezentowane na wystawie wyroby złotnicze. Poza ich identyfikacją, opisem ich właściwości i kształtów omówi wykorzystanie typowych kamieni szlachetnych w dekoracjach wyrobów złotniczych w czasach średniowiecza i nowożytności.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Wstęp wolny.
2.09, g. 18.00
Dzień Przedmieścia Oławskiego – koncert w ogrodach
Plenerowy akustyczny koncert piosenkarki Zuzanny Moczek wieńczy działania organizowane przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 w ramach pierwszej edycji Dnia Przedmieścia Oławskiego. Ideą całego wydarzenia jest budowanie poczucia dumy wśród mieszkańców, pokazanie wrocławianom walorów tej części miasta oraz promocja wyjątkowych miejsc Przedmieścia. Muzealne ekspozycje będą otwarte bezpłatnie dla zwiedzających od godz. 10:00 do 20:00.
Miejsce: Muzeum Etnograficzne.
Wstęp wolny.