Spacer walentynkowy „Historia książęcej miłości”.

Zakaz wstępu! A z nami można...
Spacer Szlakiem Odry – relacja.
4 lutego 2017
Zima nad Odrą.
Już w sobotę – Szlak Odry cz. 2.
8 lutego 2017
Model Zamku Piastowskiego na Ostrowie Tumskim.

Model Zamku Piastowskiego na Ostrowie Tumskim.

Spotykamy się w sobotę 18 lutego o godz. 10.30 na Ostrowie Tumskim. Ilość miejsc ograniczona. Proszę o potwierdzenie uczestnictwa w Biurze Oddziału owpttksow@wp.pl.

Wspólnie z Oddziałem Wojskowym PTTK przy Klubie 4 RBLog, zapraszamy Państwa na spacer walentynkowy „Historia książęcej miłości”. Spotykamy się w sobotę 18 lutego o godz. 10.30 na Ostrowie Tumskim. Zwiedzanie zaczniemy od niespodzianki, ponieważ u nas zawsze musi być niespodzianka. Wejdziemy do miejsca na co dzień niedostępnego dla turystów.

Główną atrakcją będzie przejście Szlakiem Piastowskim przez podziemną część budynku klasztornego Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Zobaczymy tutaj fragmenty murów Zamku Książęcego z XII-XIII w. (Bolesława Wysokiego, Henryka I Brodatego i Św. Jadwigi), które odnaleziono w czasie prac remontowych prowadzonych kilka lat temu. Wejdziemy do Komnaty św. Jadwigi Śląskiej, by porozmawiać o jej miłości do księcia piastowskiego Henryka I Brodatego.

O tym niezwykłym miejscu opowie nam p. Kamil Krawczyk, przewodnik po Wrocławiu, ekspert od historii Ostrowa Tumskiego.

Historia książęcej miłości.

Gdzie spotkali się po raz pierwszy? Tak naprawdę nie wiemy. Być może młodziutka, dwunastoletnia księżniczka Jadwiga von Andechs zobaczyła swojego męża w rodzinnym zamku Andechs, może na zamku w Legnicy, a może we Wrocławiu na dzisiejszym Ostrowie Tumskim?  Na pewno nie kierowała nią miłość do księcia Henryka, a raczej decyzja natury politycznej podjęta przez rodziców. Daty zawarcia związku małżeńskiego też nie znamy, ale nastąpiło to między rokiem 1190, a 1192.

Jej wybranek Henryk, syn Bolesława I Wysokiego, księciem wrocławskim zostaje po śmierci ojca w 1201 roku. „Dwór księżnej stosownie do zwyczajów, oddzielony był od dworu panującego księcia. Jadwiga żyła w kręgu rodziny i otaczających ją osób, które pełniły przeróżne funkcje, całkowicie oddana – zwłaszcza w pierwszych latach małżeństwa – wychowaniu swoich dzieci.”  Z wielką powagą traktowała swój związek z księciem piastowskim. Nigdy, i w najmniejszym stopniu nie naruszyła przysięgi małżeńskiej. Jadwiga urodziła siedmioro dzieci: Bolesława, Konrada, Henryka, Agnieszkę, Zofię, Gertrudę i Władysława.

W 1209 roku oboje małżonkowie uznają, że ich obowiązki małżeńskie zostały wypełnione i w obecności biskupa wrocławskiego Wawrzyńca składają śluby czystości.

Cytat pochodzi z książki ks. Antaniego Kiełbasy SDS „Święta Jadwiga Śląska”, Wyd. ATK Warszawa 1990 r.
 

Uprzejmie Państwa proszę o pozostawienie komentarza, własnej opinii, podpowiedzenie jak w przyszłości organizować nasze spacery. Każdy wpis będzie dla nas cennym materiałem do planowania kolejnych wypraw. Formularz jest poniżej.

Mile widziane jest też napisanie opinii o mnie jako przewodniku po Wrocławiu w goglach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *