Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego.

Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty
8 lipca 2013
Rembrandt we Wrocławiu
13 lipca 2013

Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego.

Wrocław gości największą jak dotąd wystawę w Polsce, poświęconą artystycznej dynastii Brueghel i artystom z ich kręgu. To wyjątkowe wydarzenie pozwoli na obejrzenie dzieł z prywatnych kolekcji z całego świata, na co dzień niedostępnych lub nigdy wcześniej nie wystawianych.

Ekspozycja zostanie zaprezentowana w Pałacu Królewskim w dniach 23 lipca – 30 września 2013.

 Już samo nazwisko Breughel czyni z tej wystawy wielkie wydarzenie. Z prezentowanego na wystawie kręgu artystów, w polskich zbiorach, znajduje się zaledwie kilka obrazów m. in. – „Kazanie św. Jana Chrzciciela” w Muzeum Czartoryskich w Krakowie czy „Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Oba to kopie obrazów Pietera Bruegla Starszego, wykonane przez jego syna Pietera Młodszego.

Mamy więc okazję – po raz pierwszy w Polsce – zobaczyć dzieła artystów, cenionych od wieków przez kolekcjonerów i osiągających do dzisiaj najwyższe, jak na dawne malarstwo, ceny. Jednak to nie zawrotne ceny decydują o wartości tej wystawy, tylko znaczenie prezentowanych na niej dzieł w historii malarstwa europejskiego XVI, XVII i początków XVIII wieku. Twórczość Flamandów to istotna tradycja i niewyczerpany potencjał kultury europejskiej. Poprzez malarstwo, dawni mistrzowie, wypracowali swoisty kod symboliczny, który fascynował ich współczesnych i inspirował wielu późniejszych twórców. Uwaga z jaką podchodzili zarówno do spraw codziennych jak i duchowych, ich niemal dokumentalny styl, dzięki któremu obrazy zachowały dla potomnych obyczaje, krajobrazy, sceny z życia zwykłych ludzi i stanowią do dzisiaj istotne źródło wiedzy o epoce.

zobacz więcej www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *