Przegląd filmów holenderskich

20. jeździmy za darmo
19 września 2013
Rembrandt, tylko do końca września
20 września 2013

Przegląd filmów holenderskich

image_1218_1

Holandia to nie tylko słynący z tolerancji kraj pełen rowerów i tulipanów, lecz także kraj o bogatej i pięknej kinematografii dziecięcej, która pozostaje w Polsce nieznana. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wraz z Ambasadą Królestwa Niderlandów postanowiły ją nieco przybliżyć. Podczas przeglądu zostanie pokazanych sześć wyjątkowych filmów, które zdobyły uznanie zarówno widzów, jak i krytyków oraz zebrały wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. To bardzo różne historie dotykające niekiedy poważnych problemów, które zostały opowiedziane w przystępny i atrakcyjny dla młodych widzów sposób. Bilety w cenie zaledwie 10 zł.

 foto: KNH

21 września, sobota, 10.00 Alfie, mały wilkołak, reż. Joram Lürsen

Holandia 2011, 89′, kategoria wiekowa: od 6 lat

Kiedy Dolfie kończy 7 lat, odkrywa, że jest inny niż pozostałe dzieci. W nocy przy pełni księżyca zmienia się w małego wilkołaka o białym puszystym futerku…

21 września, sobota, 13.00  Podejmując ryzyko, reż. Nicole van Kilsdonk

Holandia 2011, 87′, kategoria wiekowa: od 11 lat

Tata Kiek jest lekarzem i wyjeżdża na kolejną wojnę, by pomagać rannym. Dziewczynka bardzo martwi się o niego i postanawia zrobić wszystko, by pomóc mu wrócić szczęśliwie do domu. Niektóre z jej pomysłów są dość specyficzne…

21 września, sobota, 15.00  Indianin, reż. Ineke Houtman,

Holandia 2009, 79′,kategoria wiekowa: od 11 lat

Koos pochodzi z Peru, został adoptowany jako niemowlę, w związku z czym wygląda zupełnie inaczej niż wszyscy wokoło. Pewnego dnia spotyka na ulicy indiańskiego chłopca, który razem z ojcem i kuzynami gra na dziwnych instrumentach. Dzięki temu spotkaniu odkrywa, że on również ma indiańskie korzenie.

22 września, niedziela, 10.00  Bon voyage, reż. Margien Rogaar

Holandia 2011, 82′, kategoria wiekowa: od 11 lat

Rodzina Verbeeków właśnie wybiera się na wakacje, kiedy otrzymuje bardzo smutną wiadomość o śmiertelnej chorobie dziadka. Postanawiają więc zostać w domu, chociaż targają nimi mieszane uczucia. Najwięcej uwagi poświęca mu najmłodsza wnuczka, Jasmijn, którą ta sytuacja bardzo ciekawi – od tego, dokąd pójdzie dziadek, gdy „odejdzie” po to, kto zajmie się jego ogrodem.

22 września, niedziela, 13.00  Ósmoklasiści nie płaczą, reż. Dennis Bots

Holandia 2012, 96′, kategoria wiekowa: od 11 lat

Akkie to nastoletnia dziewczynka, której największym zainteresowaniem jest piłka nożna. Gra nawet w szkolnej drużynie, chociaż jej chłopak uważa, że to nie jest sport dla dziewczyn. Pewnego dnia okazuje się, że jest chora na białaczkę, mimo to nie traci optymizmu i nadal angażuje się w sprawy swojego zespołu.

22 września, niedziela, 15.00  Pies Sniff, reż. Steven de Jong

Holandia 2008, 100′, kategoria wiekowa: od 12 lat

Trwa druga wojna światowa. Rodzice Toma zginęli w bombardowaniu, więc chłopak musi zamieszkać na farmie u wuja. Dostaje w prezencie psa, który szybko staje się jego najlepszym przyjacielem. Kiedy front przesuwa się bliżej ich miejscowości, Tom wraz z Mirjam, która musi ukrywać się na farmie z powodu swojego żydowskiego pochodzenia, postanawiają pomóc aliantom uwolnić kraj spod okupacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *