Moje ścieżki
17 lipca 2013
Dzień Otwarty wokół sztuki europejskiej
22 lipca 2013

Współpraca Marcina Olaka z Akiko jest jednym z ciekawszych projektów, jakie pojawiły się ostatnio na polskiej scenie jazzowej. Artystka, która nazywana jest ikoną nowej ery jazzu, swoim fantastycznym głosem i osobowością doskonale współgra z niebanalną muzyką warszawskiego tria.

1

Pomimo stosunkowo krótkiej kariery, bo trwającej od 2001 roku, Akiko zdołała nagrać już kilkanaście płyt i zdobyć wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W jej dyskografii znajduje się 12 studyjnych albumów, płyty z największymi przebojami oraz nagrania koncertowe. Jest również docenianą producentką muzyczną, aranżerką i autorką piosenek, jednak słynie głównie z tego, że jako pierwsza japońska wokalistka nagrywa swoje płyty w prestiżowej wytwórni Verve Records. Marcin Olak Trio jest jednym z najbardziej charakterystycznych polskich zespołów jazzowych. Wyróżnia się oryginalnym brzmieniem, tworzonym niemal wyłącznie przy pomocy żywych dźwięków instrumentów, jedynie z niewielkim udziałem elektroniki. Znak rozpoznawczy tria to połączenie jazzowej improwizacji z muzyką kameralną i gra na instrumentach akustycznych, których zwolennikiem jest Marcin Olak – jeden z nielicznych gitarzystów, grających jazz na gitarze klasycznej i akustycznej. Podczas wrocławskiego koncertu Marcin Olak Trio wystąpi w składzie: Krzysztof Szmańda (perkusja), Maciej Szczyciński (kontrabas) i oczywiście Marcin Olak (gitara). więcej … 

Koncerty w Krzyżowej w ramach Letniego Kursu Gitary Krzyżowa 2013

Koncerty w Krzyżowej otwarte są również dla publiczności spoza kursu, dlatego cieszą się sporym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców regionu. Odbywają się niemal każdego wieczoru podczas trwania kursu, w zabytkowych salach  XVIII wiecznego kompleksu pałacowego, który obecnie pełni funkcję Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. W tym roku w programie znalazło się 6 koncertów, głównie polskich artystów. Jako pierwszy wystąpi Piotr Restecki ze swoim tradycyjnym fingerstyle’owym show. Kolejne wieczory zdominowane będą przez muzykę jazzową, akustyczną i improwizowaną, którą usłyszymy w wykonaniu Helmuta Jasbara z Austrii, duetu Roberta Horny i Krzysztofa Pełecha, z gościnnym udziałem Marcina Olaka, oraz Tria Chmara/Janicki/Węgłowski, reprezentującego bardziej awangardowo eksperymentalny repertuar. Miłośników gitary klasycznej z pewnością zainteresuje koncert Marka Pasiecznego i Michała Stanikowskiego, którzy w duecie wykonają utwory Arvo Pärta, Annette Kruisbrink oraz autorskie kompozycje Marka Pasiecznego. Tradycyjnie kurs zakończy koncert finałowy „Gitara i taniec”, w tym roku poświęcony pamięci wrocławskiego gitarzysty Jaremy Klicha.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *