Plejada artystów współczesnych
16 października 2013
Nowa wystawa w Humanitarium
17 października 2013

OPIS GĘSTY

TIFF Festival powstał w 2011 roku jako Trochę Inny Festiwal Fotografii. Jego powołanie do życia było zarówno nawiązaniem do bogatej tradycji wrocławskiej twórczości fotograficznej, jak i dążeniem do stworzenia wydarzenia kulturalnego, wykraczającego poza utarte schematy prezentowania fotografii. Tegoroczny TIFF to już jego trzecia edycja. Przez ten cały okres Festiwal ewoluował, zmieniając nie tylko swoją formułę, ale również modyfikując dotychczasową nazwę: z Trochę Innego Festiwalu Fotografii na TIFF Festival. Ta ostatnia zmiana wynika między innymi z tego, że przedsięwzięcie angażuje obecnie nie tylko polskich, ale i zagranicznych artystów.

foto: CK AGORA

Twórcom towarzyszy idea ciągłego zgłębiania i przeżywania fotografii na nowo. Postrzegająy fotografię jako medium istniejące w różnorodnych kontekstach i biorące na siebie rozmaite funkcje – od prostego zapisu, upowszechnienia subiektywnego obrazu rzeczywistości, aż po artystyczną kreację nowych światów oraz symbolicznych przekazów.

Mając świadomość ciągłej zmiany jaka zachodzi w formach aktywności i twórczości fotograficznej we współczesnym świecie, proponują Festiwal wielowątkowy, podlegający ciągłym przemianom, bez ustandaryzowanej formuły. Kolejne edycje TIFF oscylują wokół wybranej przez nas tematyki, będącej nie tylko zagadnieniem aktualnym i pobudzającym artystyczną wyobraźnię, ale również inspiracją zarówno dla twórców jak i odbiorców fotografii.

TIFF Festival staje się katalizatorem rozwoju fotografii nie tylko w obrębie Wrocławia, ale także promieniuje swoim zasięgiem na całą Polskę oraz staje się rozpoznawalny w skali międzynarodowej. Festiwal na trwałe wpisuje się w kalendarz najważniejszych fotograficznych oraz artystycznych inicjatyw.

W ramach wystawy na tegorocznych Debiutach swoje prace zaprezentuje – Katarzyna Zolich – laureatka sekcji Debiuty festiwalu fotograficznego TIFF 2013.

 Próbując zrozumieć znalezione przez nas obiekty powracamy w miejsca, w których zostały porzucone i poszukujemy kontekstu, który mógłby wyjaśnić ich znaczenie. W badaniach posługujemy się opisem gęstym, który w antropologii pomaga w konstruowaniu późniejszej egzegezy danego skrawka kulturowej rzeczywistości.

Autorka w swoim projekcie, który ściśle wiąże się z antropologicznymi badaniami Clifforda Geertza, stara się opisać kontekst stworzonej przez siebie sytuacji na podstawie wielopoziomowej struktury znaczeń. Zastane miejsca, obiekty i postacie początkowo zdają się być dalekie od stworzenia całości, ale z czasem wnikliwy obserwator będzie umiał poukładać porozrzucane kawałki i nada im odpowiednie znaczenie.

 W ramach wystawy zostanie też ukazany jeden ze sfotografowanych obiektów autorstwa Piotra Wawra.

 Katarzyna Zolich (ur. 1983) – absolwentka Wiedzy o Kulturze na UJ i Akademii Fotografii. Interesuje ją problematyka władzy i przemocy symbolicznej. Posługuje się fotografią i tekstem. W zeszłym roku brała udział w programie Polska.doc, a jej projekt stał się częścią wystawy Unrooted – Wykorzenieni, w tym roku znalazła się w finale Międzynarodowego konkursu wideo Photo.mov. Od 2012 roku realizuje projekt o przestrzeniach władzy i eksperymentuje z wideo.

OPIS GĘSTY

Katarzyna Zolich Debiuty w ramach TIFF  FOTOGRAFIA

wernisaż: 19 października, godz. 19:30

wystawa czynna do 8 listopada, godz. 9.00-17.00

Galeria Centrum Kultury AGORA

wstęp wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *