Od soboty zacznie się przebudowa ulicy Purkyniego.

„Mobilny Kontener Designu”
13 czerwca 2013
Zdjęcia z afrykańskich wypraw.
14 czerwca 2013

Od soboty zacznie się przebudowa ulicy Purkyniego.

Wiosną 2014 roku pojedziemy przebudowaną ulicą Purkyniego. Roboty ruszą w sobotę – 15 czerwca, a po ich zakończeniu ulica stanie się drogą o uspokojonym ruchu z szerokimi chodnikami, ścieżkami rowerowymi i zatokami dla pojazdów. Naprzeciwko Muzeum Narodowego utworzony ma zostać urokliwy skwer. Czytam na portalu www.tuwroclaw.com

Jesienią ubiegłego roku firma Skanska podpisała umowę na przebudowę 530 metrów ulicy Purkyniego. Właśnie zakończyło się przygotowywanie wniosku o pozwolenie na budowę.

Droga będzie odnowiona od mostu Pokoju do skrzyżowania z ulicami Janickiego i Kraińskiego. Ulica od wielu lat jest w fatalnym stanie technicznym – są na niej jeszcze ślady przedwojennego torowiska tramwajowego. Urzędnicy chcą by została tak unowocześniona, aby wspólnie mogły poruszać się na niej samochody i rowery.

– Wraz z Purkyniego zmodernizowane zostaną również sąsiednie uliczki – Bernardyńska, Garncarska i fragment Frycza-Modrzewskiego – wylicza Mariusz Konecki, kierownik projektu ze spółki Wrocławskie Inwestycje.

Przestrzeń przy Muzeum Narodowym oraz parku Słowackiego zostanie na nowo zagospodarowana. Wzdłuż Purkyniego powstanie od 50 do 70 zatok dla samochodów i autobusów. Za to parking przed Panoramą Racławicką zachowa istniejący wygląd. Teren nie należy bowiem do miasta.

Przed gmachem muzeum posadzone zostaną nowe żywopłoty i zieleń, staną też ławeczki. Muzeum będzie mogło tam również prezentować swoje ekspozycje. Ale samochodu już tu nie zostawimy. Podobnie będzie przy wejściu do parku Słowackiego, gdzie wrocławianie i turyście będą mogli odpocząć na ławeczkach, a skwer zostanie wybrukowany. Łączny koszt przebudowy to 8 mln 330 tysięcy złotych.

– Poza wymianą nawierzchni jezdni i chodników, gdzie ułożone zostaną płyty, wymienione zostaną wszystkie instalacje podziemne – deszczowe, sanitarne i wodociągowe. Znikną stare szyny tramwajowe, a kostkę brukową zastąpi cichy asfalt – wylicza Dariusz Kotarski z firmy Skanska, która zajmie się wykonaniem inwestycji.

W trakcie trwania robót – od czerwca 2013 do marca 2014 roku, ulica cały czas będzie częściowo przejezdna, tak by zmotoryzowani mogli dojechać do istniejących tam budynków użyteczności publicznej czy hotelu. Niewykluczone, że główne prace budowlane uda się zakończyć już w grudniu, ale wszystko zależy od pogody – mówią nieśmiało drogowcy.

 Ale w związku z planowanym rozpoczęciem prac związanych z przebudową ulicy Purkyniego na odcinku od ulicy Janickiego do placu Powstańców Warszawy, już od 15 czerwca zostanie wprowadzona zmiany trasy autobusów linii 904 i 914. Autobusy tych linii, kursujące w kierunku Długołęki, zostaną skierowane objazdem od ulicy Słowackiego przez Podwale, Traugutta i plac Społeczny, bez zmian w lokalizacji przystanków. W kierunku przeciwnym trasa pozostanie niezmieniona.

Od soboty droga będzie wyłączona z ruchu na odcinku od ul. Bernardyńskiej do Muzeum Narodowego. Zapewniony pozostaje przejazd do Bernardyńskiej. Dojazd do ASP, hotelu i Panoramy Racławickiej ulicą Frycza Modrzewskiego, która będzie dwukierunkowa, w związku z czym ograniczone zostanie na niej parkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *