Niedziela Pamięci o bohaterach OLIMPu.

Wycieczka na jarmark.
2 listopada 2017
Sky Tower
Sky Tower – wysoko, coraz wyżej.
23 listopada 2017

Niedziela Pamięci o bohaterach OLIMPu.

Pomnik OLIMP

Pomnik OLIMP

Niedziela Pamięci
 

W tym roku minęła 75. rocznica aresztowania polskich bohaterów wojennego Wrocławia (1942 – 2017). Dla ich upamiętnienia w dniu 26 listopada 2017 r. - niedziela przygotowano uroczystość o charakterze patriotyczno – edukacyjnym.

Rozpocznie się o godz. 16.00 przy pomniku OLIMP, który znajduje się nieopodal pl. Jana Pawła II – róg ulic Sokolniczej i Zelwerowicza. Będzie się składała z dwóch części: modlitwa i złożenie kwiatów przy pomniku OLIMP, a godz. 17.00 koncert w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego (szczegółowy program poniżej).

W ramach inicjatywy przybliżona zostanie działalność dolnośląsko – wielkopolskiego ruchu oporu funkcjonującego w stolicy Dolnego Śląska w czasie II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem osób wywodzących się z Ziemi Kępińskiej i Ziemi Ostrzeszowskiej. Warto poznać polską martyrologię wojennego Wrocławia.                                                                           

5 czerwca 2017 r. miała miejsce 75. rocznica aresztowania polskich bohaterów wojennego Wrocławia z Polskiego Ruchu Oporu OLIMP na dzisiejszym Osiedlu Szczepin we Wrocławiu. Tajną organizację OLIMP tworzyli w latach 1941 – 1942 Ludzie z Literą "P" wywodzący się z okolic Kępna i Ostrzeszowa świadczący niewolniczą pracę na rzecz Niemiec oraz przedstawiciele Polonii Wrocławskiej – Polacy spod Znaku Rodła. Wysokie poddasze na IV piętrze przy Jahnstr.19 (ul. Sokolnicza) było mieszkaniem zajmowanym przez rodzinę Romana Wyderkowskiego. Latem 1941 r. uformowała się konspiracyjna organizacja, której zadaniem stało się zainicjowanie kontaktów z polskimi robotnikami we Wrocławiu, działania na szkodę wojennej gospodarki III Rzeszy w zakładach pracy, gromadzenie informacji o znaczeniu gospodarczym i wojskowym, sporządzanie map i szkiców.

W tym samym dniu w godz. 10.00-13.00 w Sali Wielkiej Ratusza odbędzie się Konferencja o reparacjach wojennych w stolicy Dolnego Śląska z udziałem znawców problematyki.

Zaproszenia i informacje otrzymałem od p. Tadeusza Szczyrbaka, Prezesa Rodziny Rodła – Wrocław

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *