„Nie bój się ZEMSTY”

Tydzień Filmu Niemieckiego
8 października 2013
Weekend z Edytą
10 października 2013

Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Towarzystwo Przyjaciół Ossolineum zapraszają na cykl wydarzeń w ramach projektu „Nie bój się ZEMSTY”

15.10, godz. 15.30

„Co tu kłopotu … z Fredrą” – wykład prof. Mariana Ursela wraz z prezentacją wybranych rękopisów

Miejsce: Refektarz, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 – wejście od Zaułka Ossolińskich

Celem wykładu jest wyzwolenie autora „Zemsty” ze stereotypowych ujęć interpretacyjnych, w które uwikłany został częściowo już za swego życia. Skonfrontowanie tego zmistyfikowanego wizerunku z tym, jaki wyłania się z analizy jego twórczości i innych materiałów źródłowych. Poruszone zostaną wybrane kwestie dotyczące życia Fredry (np. służba wojskowa, historie miłosne czy choroby i chorowanie), jak i pisarstwa (debiuty pisarskie, twórczość obsceniczna, Fredro nie tylko komediopisarz, „nieśmieszna śmieszność”). Mowa często będzie o kwestiach nieznanych, znanych zbyt mało lub wręcz przemilczanych jako drażliwych czy niewygodnych dla obowiązującego „kanonicznego wizerunku” Fredry – statecznego i statycznego „ojca komedyi polskiej”

 16.10, godz. 17.00

„Fredro – zemsta jest rozkoszą bogów” – sceny z Zemsty w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Komedia, wraz z komentarzem prof. Mieczysława Inglota

Miejsce: Aula, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 – wejście od Zaułka Ossolińskich

Prosimy o potwierdzenie przybycia: promocja@znio.pl lub 881 582 176

29.10, godz. 15.30

Projekcja filmu Zemsta w reż. Antoniego Bohdziewicza i Bogdana Korzeniowskiego z 1957 roku wraz z wprowadzeniem dr Małgorzaty Kozubek

Miejsce: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, sala numer 3

Prosimy o potwierdzenie przybycia: promocja@znio.pl lub 881 582 176

We wprowadzeniu film zostanie przedstawiony jako adaptacja literacka oraz w kontekstach kształtu przemysłu filmowego w Polsce okresu specyficznego przełomu w historii rodzimego kina i kultury. Szczególna uwaga zostanie poświęcona twórcom filmu. Przy tworzeniu „Zemsty” zebrali się bowiem artyści i artystki, którzy byli na bardzo różnych etapach swoich karier – niektóre z nich dobiegały już końca, inne dopiero miały się zacząć, jak w przypadku Beaty Tyszkiewicz. Pokazana zostanie ich droga twórcza do i od „Zemsty”.

Projekt został wsparty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Promocja czytelnictwa”.

 Szczegóły: www.oss.wroc.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *