LESSING przedstawia LESSINGA

Polonez dla Fredry 1
Polonez dla Fredry 2017 – zdjęcia
28 stycznia 2017
Nad Odrą.
Spacery Szlakiem Odry – mamy komplet!
30 stycznia 2017

LESSING przedstawia LESSINGA

Muzeum Miejskie Wrocławia

Muzeum Miejskie Wrocławia

 

Prace jednego z najsłynniejszych austriackich fotografów Ericha Lessing'a będzie można oglądać w Rauszu. Jego zdjęcia znane są na całym świecie, uważa się go za kronikarza powojennej historii Europy.

Miejsce: Patio Stary Ratusz Wrocławski
Otwarcie wystawy: 3.02.2017, godz. 17.00, czynna będzie do 26.03.2017

Wstęp płatny – 15 zł. (bilet normalny), 10 zł. (bilet ulgowy)

"Erich Lessing urodził się w 1923 roku w Wiedniu, w żydowskiej rodzinie. Narastające prześladowania Żydów w Austrii zmusiły go w 1939 roku do opuszczenia kraju. Zdołał wyemigrować do Palestyny, gdzie pracował m.in. w kibucu. Następnie dołączył do armii brytyjskiej jako fotograf oraz lotnik. Po powrocie do Austrii w 1945 roku zaczął pracować jako fotoreporter dla Associated Press, został też członkiem prestiżowej agencji fotograficznej Magnum Photos. Lessing uczy również fotografii na uczelniach w Austrii oraz Francji. Jego prace były wystawiane w galeriach i muzeach na całym świecie. Obecnie mieszka i pracuje w Wiedniu.
W latach powojennych dokumentował ważne wydarzenia polityczne i społeczne, również w krajach Europy Wschodniej. W 1956 roku wykonał słynną serię zdjęć podczas rewolucji węgierskiej. Jego legendarna fotografia, zrobiona w dniu podpisania Austriackiego Traktatu Pokojowego (15 maja 1955), stała się wizualnym symbolem nowej, współczesnej Austrii, odbudowującej swoją demokratyczną państwowość, w co Lessing osobiście się angażował. 
Zainteresował się również portretowaniem osobistości świata kultury i nauki oraz pracował jako fotograf na planach znanych filmów m.in.: „Dźwięki muzyki”, „Greg Zorba” czy „Moby Dick”. Wydał ponad 40 albumów swoich prac.
Siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, Muzeum Żydowskie w Wiedniu zaprosiło jego córkę, Hannę Lessing, sekretarz generalną Austriackiego Funduszu Narodowego, aby dokonała osobistego wyboru fotografii ojca na wystawę poświęconą Wiedniowi i powojennej Europie. Projekt „Lessing przedstawia Lessinga” to intymne spojrzenie na dorobek wybitnego austriackiego fotografa – od fotoreportaży politycznych aż po prace dotąd nigdy niepokazywane, takie jak cykl „Dziewczyny lat 60.”
Wystawa zorganizowana ze zbiorów Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, przy współpracy z Konsulatem Austrii we Wrocławiu i Austriackim Forum Kultury w Warszawie."

Źródło: www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl 

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *