Festiwal Gitara Plus
25 września 2013
Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej
26 września 2013

Avant Art Film

W dniach 4-13 października we Wrocławiu odbędzie się 2. Avant Art Film – przegląd filmów o muzyce i sztuce. Zobaczymy 16 projekcji prezentujących sylwetki kultowych artystów, rewolucje gatunkowe w muzyce, a także kino rosyjskie z Chapiteau Show na czele oraz nagradzane na festiwalach międzynarodowych filmy o sztuce. Avant Art Film jest częścią 6. edycji Avant Art Festival, który w tym roku upłynie pod hasłem Rosja i stanowić będzie najbogatszą prezentację awangardowej kultury rosyjskiej w naszym kraju.

foto: KNH

Avant Art Film to niepowtarzalna okazja, aby na dużym ekranie zobaczyć ikony światowej muzyki. Tegoroczny Przegląd przybliży wybitne sylwetki, m.in. Scotta Walkera (Scott Walker: 30 Century Man), Franka Zappy i Captain Beefheart (From Straight to Bizarre), Iggy’ego Popa, Lou Reeda i Davida Bowie (tego ostatniego dotyczyć będą dwa filmy: Święty Trójkąt: Bowie, Iggy i Lou 1971-1973 i pokazywany premierowo w polskim kinie jeden z najsłynniejszych w historii dokumentów muzycznych Ziggy Stardust and the Spiders from Mars).

W programie znalazły się również filmy traktujące o przełomowych nurtach muzycznych, w tym wyjątkowy obraz o nowojorskiej scenie no wave i pochodzącym stamtąd nurcie filmowym zwanym Kinem Transgresji (Blank City), dokument o egzotycznym zjawisku, jakim jest afrykański punk rock (Punk z Afryki) czy norweski Nor Noise – jeden z najciekawszych filmów o dźwiękowej estetyce noise.

 Nie zabraknie kina rosyjskiego, nawiązującego do hasła przewodniego tegorocznej edycji Avant Art Festival. W Kinie Nowe Horyzonty zobaczymy Chapiteau Show Siergieja Łobana – groteskowy film uznawany za jedną z największych pereł rosyjskiego kina ostatnich lat, a także film Faust Sokurowa – zdobywcę Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 2011 roku. Anton Adasinsky – lider Teatru Derevo, który w filmie wciela się w postać Lichwiarza, odpowiednika literackiego Mefistofelesa, będzie gościem Avant Art Festival. To nie koniec połączeń filmowo-teatralnych. W ramach przeglądu zobaczymy także Tlen Iwana Wyrypajewa, który podczas festiwalu wraz z Teatrem Praktika premierowo wystawi „Sakhar”.

 Avant Art Film to również filmy o sztuce, w tym Jutro – rosyjski dokument Andrieja Griazewa o grupie Voina, a także Chore ptaki umierają łatwo – laureat Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce podczas 13. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć również wchodzący właśnie na ekrany kin psychodeliczny techno-western Legenda Kaspara Hausera z Vincentem Gallo.

W ramach 6. edycji Avant Art Festival we Wrocławiu odbędą się europejskie premiery najważniejszych teatrów rosyjskich na czele z Teatrem Derevo, Akhe oraz Teatrem Praktika Iwana Wyrypajewa. Usłyszymy perełki rosyjskiej sceny muzycznej, w tym garażowe granie Sonic Death, elektro-folk Moa Pillar, kultowy Messer Chups i Benzo – twórcę „mediaplay”. W Muzeum Współczesnym zobaczymy wystawę „Gestykulacja”. Odbędzie się również trzydniowa debata połączona z prezentacją Platformy Avant Art oraz cykl polsko-rosyjskich warsztatów komiksowych pod szyldem Ukryty gaWROn.

Bilety (10 i 15 zł) i karnety filmowe (85 zł) do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *