Inna przestrzeń rzeczy
19 czerwca 2013
Badacze z Politechniki Wrocławskiej jadą na Spitsbergen
21 czerwca 2013

Zielona fala dla pieszych i cyklistów

Gorąco popieram akcję „Zielona fala dla pieszych i cyklistów”, i chciałbym aktywnie się do niej włączyć. Jestem kierowcą, który porzucił auto i porusza się komunikacją miejską oraz pieszo. Dlatego odczuwam na co dzień brak wyobraźni organizatorów ruchu, albo raczej brak szacunku dla pieszego. Liczy się rozładowywanie korków i płynność poruszania się samochodów. Czas na zmiany!

Chciałbym spojrzeć też na zielone światło z punktu widzenia turystów. Jestem przewodnikiem po Wrocławiu i codziennie prowadzę grupy z Ostrowa Tumskiego do Rynku. Przechodzimy przez Most Piaskowy i zaczyna się problem z przejściem przez ul. Grodzką w stronę Instytutu Filologii Polskiej UW. Zielone światło dla pieszych zapala się na kilka sekund. Nawet zdrowa, sprawna osoba nie jest w stanie przejść na drugą stronę ulicy. A grupa przedszkolaków, a grupa 40 osób starszych, a niepełnosprawni? Za każdym razem słyszę uszczypliwe komentarze i jest mi przykro. Taki drobiazg zaburza pozytywny odbiór miasta przez gości. Może to będzie dobry argument dla osób decydujących o organizacji sygnalizacji?

No tak, ale tą terasę można przejść w inny sposób. Spróbujmy. Przechodzimy bez problemu z mostu przez ul. Św. Ducha w stronę Hali Targowej. Pozostaje przejście przez ul. Pisakową. Bierzemy ją na kilka razy. Wpierw zielone przez torowisko tramwajowe i zatrzymujemy się na wysepce pomiędzy nim a ulicą, czekamy na zielone światło. Wszystko super, ale na malutkiej wysepce jesteśmy z 40 osobową grupą! Spróbujcie to zrobić bezpiecznie!

Ten sam problem jest na pomiędzy Urzędem Wojewódzkim a Muzeum Narodowym.

Jestem przekonany, że szereg zmian ułatwiających życie pieszym można wprowadzić bez nakładów finansowych. Wystarczyć posłuchać nas i życzliwie odnieść się do naszych pomysłów.

 

 

2 Komentarze

  1. mcCoy pisze:

    Częściej chodzę niż jeżdżę i jestem jak najbardziej za zieloną falą dla pieszych. Nie raz trzeba biec na pasach, żeby zdążyć na druga stronę a w dodatku szpilki na nogach, krzywa kostka, szyny tramwajowe.

  2. Pasjonatka pisze:

    Komunikat: Wydłużono cykl świetlny na Grodzkiej. Niesamowite, czy to efekt akcji „Zielona fala dla pieszych i cyklistów”???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *