16.11.2011 r Klub 4.RBLog. zaprosił miłośników wrocławskich spacerów na ostatnią w tym roku wycieczkę z cyklu Magiczne miejsca Wrocławia. Tym razem przewodnik Artur Domański podjął się niełatwego tematu – przybliżenia uczestnikom postaci niemieckiej filozof Edyty Stein.
Źródło: www.4rblog.wp.mil.pl
„Świat składa się z przeciwieństw,
ale na końcu nic z nich nie pozostanie:
ostoi się jedynie wielka miłość”.
Edyta Stein
Spotkaliśmy się na skwerze u zbiegu ulic Prusa i kardynała Wyszyńskiego pod Europejskim Krzyżem Pokoju – kopii krzyża, którego oryginał znajduje się w tyrolskiej miejscowości Patsch k. Innsbrucku. Składa się on z dwóch części: drewnianej i metalowej. W części drewnianej wbite jest 365 gwoździ, które symbolizują cierpienie jakie codziennie dotyka ludzi. Część metalowa zawiera inskrypcję w języku hebrajskim i polskim. Krzyż upamiętnia ofiary II wojny światowej, a w szczególności świętą Edytę Stein – siostrę Teresę Benedyktę od Krzyża, karmelitankę żydowskiego pochodzenia, zabitą w obozie zagłady.
Kolejnym zwiedzanym miejscem była kaplica poświęcona Edycie Stein w kościele św. Michała. Archanioła. Głównym elementem kaplicy jest marmurowy ołtarz stylizowany na otwartą Biblię oraz marmurowy świecznik w kształcie stosu kartek papieru, autorstwa prof. Alfredy Poznańskiej. Przed ołtarzem wmurowano urnę z ziemią i garstką prochów pomordowanych w Auschwitz-Birkenau. Przy kościele działa Prywatne Gimnazjum Salezjańskie im. Edyty Stein.
Potem odwiedziliśmy Dom Edyty Stein. Przewodnik oprowadzał grupę po wystawie i opowiadał uczestnikom o życiu, nie tylko Edyty Stein, ale również o losach jej dużej rodziny. Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu przy ul. Dubois 18. Dom ten nie zachował się, tak jak i kolejne mieszkania przy ul. Kurkowej i Myśliwskiej. W 1910 roku rodzina Steinów zamieszkała przy ul. Nowowiejskiej 38 (wówczas Michaelisstrasse 38). Edyta mieszkała tu kiedy zdawała maturę, studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim i przygotowywała się do ochotniczej służby w Czerwonym Krzyżu. Tu powracała z Fryburga i Spiry, gdzie studiowała i pracowała naukowo. A pożegnała ten dom i matkę w październiku 1933 roku, wstępując do karmelu w Kolonii. Dom był w posiadaniu Steinów do 1938, kiedy to odebrano go im w ramach akcji „aryzacji mienia żydowskiego”.
Od 1995 roku właścicielem budynku jest Towarzystwo im. Edyty Stein, mimo że starania zostały rozpoczęte już w 1989, czyli wraz z założeniem Towarzystwa. W 1990 roku DOM EDYTY STEIN został wpisany do rejestru zabytków. W roku 1992, w 50. rocznicę śmierci Edyty Stein, umieszczono na nim tablicę pamiątkową, na której w języku polskim, niemieckim i hebrajskim napisano: „Dom Edyty Stein 1910–1933”. Oprócz tego znajdująca się nieopodal niewielka uliczka prowadząca do neogotyckiego kościoła św. Michała została nazwana imieniem Edyty Stein.
Edyta Stein była autorką wielu dzieł, na przykład rozprawy doktorskiej „O zagadnieniu wczucia” czy „Byt skończony a byt wieczny”. Była także członkiem Związku Praw Wyborczych dla Kobiet (Verein für Frauenstimmrecht), co ukazuje jej zaangażowanie w kwestie równouprawnienia kobiet i jednocześnie wielostronność jej osobowości. W roku 1987 Edyta Stein została beatyfikowana, w 1998 papież Jan Paweł II ogłosił ją świętą, a w 1999 roku dołączyła do grona patronów Europy. Jej zasługi oraz spuścizna są żywo dyskutowane w kręgach zarówno chrześcijańskich, jak i żydowskich, dzięki czemu stają się okazją do dialogu.
Dom Edyty Stein – to ważne Centrum Dialogu Kulturowego – to miejsce organizacji spotkań autorskich, wykładów, koncertów, wystaw, warsztatów, wymian międzynarodowych i kursów językowych.
Tekst i foto: Bożena Jarosz