Na podwórku przy ul. Ruskiej 46 prawdopodobnie jeszcze w tym roku będziemy mogli oglądać zabytkowe neony.
Niedawno pisaliśmy o planach miasta wobec budynków przy Ruskiej 46, które mają stać się artystycznym centrum tej okolicy i jednocześnie alternatywą dla imprezowego Pasażu Niepolda. Powstanie tam m.in. Galeria Neonów.
– Przygotowujemy się do zorganizowania Galerii Neonów w podwórku Ruskiej 46, rozmowy z miastem są już zaawansowane i projekt najprawdopodobniej zakończy się powodzeniem – mówi Tomasz Kosmalski, prawnik, właściciel kolekcji 44 zabytkowych neonów.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, galeria ruszy latem tego roku. Na podwórku przy Ruskiej miałoby zostać pokazanych około 20 z nich, bo tyle udało się na razie zrekonstruować.
– Muszę przyznać, że odnowienie jednego takiego neonu jest dosyć kosztowne. Metr szkła kosztuje około 150 złotych, do tego dochodzi jeszcze na przykład cena za okablowanie. Dla porównania za odnowienie neonu kina dworcowego zapłaciłem 1500 złotych – wyjaśnia Kosmalski. – Za to kiedy taki neon jest już zrekonstruowany, można go zamontować na zewnątrz tak, by każdy miał okazję go zobaczyć.
Zabytkowe neony mogliby podziwiać przechodnie i turyści, którzy trafiliby na podwórko Ruskiej 46.
W kolekcji Tomasza Kosmalskiego znajdują się m.in. takie neony, jak „Grand Hotel”, „Rumcajs”, „Hanka” (czytaj też: Neon Side Wrocław ocalił Rumcajsa i Hankę). Jest też wiele neonów zakładów cukierniczych, fryzjerskich i spożywczych.
W związku z planami utworzenia galerii i wysokimi kosztami odrestaurowywania zabytkowych neonów, fundacja Neon Side Wrocław szuka sponsorów. Każdy, kto chciałby podjąć współpracę z Galerią Neonów lub zaopiekować się jakimś konkretnym neonem, powinien zgłosić się do szefa fundacji, Tomasza Kosmalskiego (można na przykład napisać maila na adres: t.clash@wp.pl).
Źródło: www.mmwroclaw.pl