Czas na przerwę!
25 maja 2022
Zwiedzaj taniej!
3 sierpnia 2022

180 lat kolei we Wrocławiu.

 
 
Na stronie Klubu 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu czytamy:
 
"W dniu 25.06.22 r Klub 4. Regionalnej Bazy Logistycznej zaprosił turystów
na wycieczkę w ramach cyklu „Nie-zwykły Wrocław”.
W wycieczce pn. „Jak kolej żelazna odmieniła Wrocław” która była kolejnym tematycznym spacerem do obiektów i miejsc ważnych na mapie Wrocławia, wzięli udział żołnierze zawodowi, pracownicy wojska, ich rodziny oraz emeryci z Garnizonu Wrocław. Minęło 180. lat od uruchomienia linii kolejowej między Wrocławiem
a Oławą. Pierwszy pociąg wyjechał z Wrocławia 22 maja 1842 roku. 27-kilometrowa trasa do Oławy, jaką wtedy pokonał, to dziś najstarsza linia kolejowa w Polsce.
Ten jubileusz był dobrą okazją do przyjrzenia się tematyce kolejnictwa we Wrocławiu. Uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią kolei żelaznej we Wrocławiu, dowiedzieli się gdzie znajdował się najstarszy dworzec w Polsce - dworzec Kolei Górnośląskiej. Poznali także architekturę dworca Wrocław Główny i jego kolejne adaptacje. Dworzec to nie tylko kolej, ale też wiele pomieszczeń niezbędnych dla jego funkcjonowania. Grupa odwiedziła pięknie odrestaurowane pomieszczenia: bibliotekę, kaplicę, salę sesyjną, restauracje i.in. Przewodnik opowiedział o wpływie kolei żelaznej na układ urbanistyczny miasta, o infrastrukturze towarzyszącej kolei oraz tajemnicach podziemi dworcowych. Kolej wywarła wielki wpływ na rozwój, nie tylko przestrzenny, ale i gospodarczy miasta."
Bardzo dziękuję organizatorom i uczestnikom wycieczki za wspólne świętowanie 180. rocznicy uruchomienia najstarszej linii kolejowej na dzisiejszych ziemiach polskich.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *