„Warhol Covers ” w Humanitarium

Homo faber czyli narzędzia dawniej i dziś
2 grudnia 2013
Dzień Wolnej Sztuki
3 grudnia 2013

„Warhol Covers ” w Humanitarium

Wystawa okładek płyt zaprojektowanych przez Andy’ego Warhola z prywatnej kolekcji Piotra Metza przygotowana przez Pauzę In Garden w Krakowie, od 5 grudnia we Wrocławskim Humanitarium!

Humanitarium gości obecnie wystawę „Play the Music – od fizyki do muzyki”, którą tworzy 25 interaktywnych eksponatów obrazujących świat muzyki od momentu powstawiania fali dźwiękowej, przez grę na laserowej harfie Jean-Michaela Jarre’a, aż po covery największych przebojów i kolekcję ponad 100 płyt winylowych. Wśród nich unikaty, których okładki zostały zaprojektowane przez światowej sławy artystów.

„Mało kto wie, że Andy Warhol zaprojektował 51 okładek płytowych, począwszy jeszcze od lat 50-tych”, mówi Izabela Chyłek, inicjatorka wystawy prezentowanej do 3 listopada w Krakowskiej kawiarni Pauza In Garden. We Wrocławskim Humanitarium będziemy mieli okazję zobaczyć 21 oryginalnych okładek z prywatnej kolekcji Piotra Metza.

Najsłynniejsze, to oczywiście „Velvet Underground” z żółtym bananem i „Sticky Fingers” The Rolling Stones z wszytym w oryginalnej wersji prawdziwym zamkiem błyskawicznym. Okładka płyty winylowej to wizualne dopełnienie muzycznej treści, ale również jej opakowanie, często decydujące o pierwszym kontakcie z odbiorcą. Z uwagi na popularność, liczoną w milionach egzemplarzy, jest znakomitym uzupełnieniem idei popartowej masowości, chociażby słynnej zupy Campbell. Część projektów Andy’ego Warhola (Diana Ross, Paul Anka, John Lennon i inne) to swoiste przedłużenie cyklu portretów popartowych idoli (Muhamad Ali, Marylin Monroe, Mick Jagger).

Wystawę okładek płyt zaprojektowanych przez Andy’ego Warhola będzie można obejrzeć we Wrocławiu od 5 grudnia 2013 r. do 28 lutego 2014 r. w Humanitarium w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, ul. Stabłowicka 147a. Ekspozycja zostanie opatrzona multimedialną informacją odtwarzaną w tle. Wisienką na torcie mają być unikatowe gramofony Transcriptors Transcriber, Transcriptor Prisma oraz inne zapomniane już odtwarzacze i nośniki dźwięku.

W Krakowie wystawa „Warhol Covers” cieszyła się ogromnym powodzeniem. Zgromadziła tłumy młodszych i starszych widzów, oraz liczne media zaciekawione zupełnie innym spojrzeniem na Warhola i jego twórczość.

Program wydarzenia 5.12.2013 r.:

17:00 otwarcie wystawy.

17:30 prelekcja Piotra Metza „Wpływ nośnika dźwięku na rozwój muzyki na świecie”.

Źródło: humanitarium.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *