„Pocztówki zakochanych” w Muzeum Poczty

Wylicytuj przewodnika.
5 stycznia 2015
Poznaj historię naszej Rady Miejskiej.
23 stycznia 2015

„Pocztówki zakochanych” w Muzeum Poczty

Zbliżają się walentynki. Poszukując inspiracji na prezent warto zobaczyć nową wystawę w Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

„Pocztówki zakochanych” to wyjątkowa wystawa prezentująca kolekcję blisko 300 kartek pocztowych o tematyce miłosnej ze zbiorów wybitnych wrocławskich kolekcjonerów – prof. Pawła Banasia i Mariusza Kotkowskiego. Niewielka forma graficzna, jaką jest pocztówka, od swoich narodzin szturmem zdobyła nasze serca, stając się najpopularniejszym środkiem do prowadzenia korespondencji. Od lat 70. XIX wieku, kiedy ilustrowane kartki pocztowe oficjalnie weszły do obiegu, karta korespondencyjna zyskała nową wymowę, stając się dziełem sztuki i wdzięcznym obiektem kolekcjonerskim. Szczególnie chętnie korzystali z niej zakochani, co w połączeniu z tradycją obdarowywania się wyznaniami w dniu Świętego Walentego dało prawdziwą eksplozję pocztówek o tematyce miłosnej. Produkowano całe serie przeznaczone dla zakochanych, przedstawiające historie miłosne od chwili przypadkowego spotkania do szczęśliwego finału uwieńczonego obrączką. Wymowne ilustracje ze splecionymi dłońmi i podwójnymi sercami miały zastąpić miłosne wyznania niemożliwe do wypowiedzenia, a czasem także – do napisania. Te piękne obrazkowe wyznania miłosne można obejrzeć na wystawie w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu w dniach od 23 stycznia do 2 marca 2015 r.

Wystawie towarzyszyć będzie reprint kolekcjonerskiej pocztówki oraz pamiątkowy stempel.

Źródło: www.muzeum.wroclaw.pl

Wystawa: „Pocztówki zakochanych” ze zbiorów prof. Pawła Banasia, wernisaż i spotkanie z prof. Pawłem Banasiem w piątek 23 stycznia o godzinie 12.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *