„Palmy i pisanki wielkanocne”

Oprowadzanie po Muzeum Współczesnym
19 marca 2013
Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Narodowym
19 marca 2013

„Palmy i pisanki wielkanocne”

Pisanki, palmy, baranki, drewniane ptaszki, kwiaty wykonane z misternie ułożonej bibuły można będzie oglądać na dorocznej wystawie przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu z okazji Świąt Wielkanocnych. Ekspozycja jest okazją do poznania współczesnych technik tworzenia świątecznych rekwizytów i ozdób.pisanki14_AK (9)

Organizowana co roku od 1970 roku w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu wystawa „Pisanki i palmy wielkanocne” oraz towarzyszący jej kiermasz są cennym źródłem informacji o współczesnych tradycjach pisankarskich na terenie Dolnego Śląska. Kulturowe zróżnicowanie tego regionu – będące wyrazem wzajemnego oddziaływania tradycji i wzorów kultury ludności zamieszkałej na tym obszarze po II wojnie światowej – znalazło swój wyraz także w wielkanocnej plastyce obrzędowej.

„Pisanka na Dolnym Śląsku jest nadal znakiem służącym identyfikacji regionalnej – wyjaśnia Dorota Jasnowska kuratorka wystawy. W powojennej historii Dolnego Śląska pisanki z Wołynia, Podola, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Polesia, Łemkowszczyzny, Suwalszczyzny, Huculszczyzny były i są na tym terenie odwołaniem się do przeszłości, w jakimś sensie opowieścią o losie własnym i swoich przodków”.

Jednak obok tradycyjnych pisanek wykonywanych wciąż jeszcze według wzorów huculskich, suwalskich, rzeszowskich, lubelskich, poleskich pojawiają się i takie, w których trudno dopatrzyć się już odwołania do przeszłości.

Pisanka to nadal znak kultury ludowej, symbol Świąt Wielkanocnych, ale coraz częściej funkcjonuje w oderwaniu od treści, jakie dotąd ze sobą niosła. Wpływ środków masowego przekazu, zapotrzebowanie rynku na określone motywy zdobnicze, uczestnictwo twórców w konkursach, przeglądach, wystawach, kiermaszach powodują, że pisanka się zmienia. Tradycyjne techniki łączy się dziś z nowymi sposobami zdobienia. Obok motywów zapamiętanych z dzieciństwa, rodzinnych stron występują nowe, będące już coraz częściej wyrazem indywidualnych możliwości artystów i ich wyobraźni.

 Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

 

Wystawa „Palmy i pisanki wielkanocne” 5-22 marca 2013

Kiermasz wielkanocny – 23 marca, początek o godz. 10.00

Wystawa zakończy się kiermaszem, podczas którego można będzie kupić prezentowane rekwizyty i ozdoby świąteczne.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *