Noc Muzeów w Muzeum Narodowym

Noc Muzeów w Muzeum Etnograficznym
14 maja 2013
BĄDŹMY BLIŻEJ SIEBIE…
14 maja 2013

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym

Program edukacyjny Nocy Muzeów

Zajęcia dla dzieci

godz. 16.00 „Ubranka z niespodzianką, czyli moda dziecięca XVII-XX w.”, prowadzi Sławomir Ortyl

Uczestnicy zajęć obejrzą dziecięce ubiory i akcesoria mody pokazywane na wystawie „Dawna moda dziecięca”, będą to między innymi ubranka do chrztu, stroje dworskie i ludowe, buciki, nakrycia głowy oraz bielizna. Następnie na wystawionych fotografiach i obrazach będą mogli zobaczyć, jak te stroje były noszone. Podczas zabawy plastycznej dzieci wykonają elementy dawnego stroju dla kukiełki.

godz.17.00 „Od stóp do głów – moda dla dzieci”, prowadzi Barbara Przerwa

W czasie zwiedzania wystawy „Dawna moda dziecięca XVII-XX w.” dzieci będą podziwiać wymyślne formy kapelusików i czapeczek oraz różne przykłady dziecięcych bucików. Dowiedzą się, jak przed laty ubierała się mała elegantka i mały elegant i porównają modę współczesną z dawną. W ramach zabawy plastycznej stworzą własne nakrycia głowy, inspirując się eksponatami z wystawy.

Zajęcia dla dorosłych

godz. 16.00 „Herman Anglada Camarasa – taniec kolorów”, Barbara Przerwa

Wykład przybliży twórczość wybitnego hiszpańskiego malarza, przedstawiciela postimpresjonizmu, którego rysunki można obecnie podziwiać na wystawie „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”. Styl malarza, charakteryzujący się intensywnością kolorów i tajemniczością półcieni, ukształtował się w Paryżu, gdzie artysta przeniósł się w 1894 r. z Barcelony.

godz. 17.30 „Od Pabla Picassa do Eduarda Chillidy, czyli o sławnych hiszpańskich abstrakcjonistach”, Iwona Gołaj

Na wystawie „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pokazywane są dwie prace wielkich rzeźbiarzy hiszpańskich – Alberta Sancheza i Eduarda Chillidy. Podczas wykładu prelegentka przybliży twórczość tych wybitnych artystów, opowie także o najsłynniejszych malarzach hiszpańskich – o Pablo Picasso i Joanie Miró.

godz.19.00 „Hieroglify naszych dni ostatnich”, dr Beata Lejman

Wykład poświęcony tematowi przemijania w twórczości czterech wielkich malarzy Półwyspu Iberyjskiego: Luisa de Moralesa, El Greca, Francisca deZurbarána, Juana de Valdés Leala.

godz. 20.30 „W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli o malarstwie Rubensa”, Jadwiga Jasińska-Sadura Uczestnicy spotkania poznają najważniejsze dzieła mistrza z Antwerpii, poznają jego styl i dowiedzą się skąd wzięły się słynne „rubensowskie kształty”. A na wystawie „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander” obejrzą namalowany przez Rubensa portret Michela Ophoviusa.

godz. 22.00 „Obraz człowieka w portretach mistrzów renesansu i baroku”, Grzegorz Wojurski

Prelegent opowie o genezie portretu w sztuce, zaprezentuje różne przykłady typów i rodzajów tematu i przeprowadzi analizę portretów pokazywanych na wystawie „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”, będą to dzieła Jacopo Robustiego zw.Tintoretto, Petera Paula Rubensa, Pierra Pourbusa i Antona van Dycka.

godz. 23.00 Prezentacja interaktywnej instalacji Lucasa Abeli „Vinyl Rally” w ramach WRO 2013

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu  18 maja 16.00-24.00

Wstęp wolny

Wystawy udostępnione do zwiedzania podczas Nocy Muzeów 2013 r.:

Wystawy stałe:

Sztuka śląska XVI-XIX w.

Sztuka europejska XV-XX w

Polska sztuka współczesna

Wystawy czasowe:

„Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”

„Vinyl Rally” – Lucas Abela, WRO 2013

„Dawna moda dziecięca XVII-XX w.”

Ze względów konserwatorskich podczas Nocy Muzeów Muzeum Narodowe we Wrocławiu wprowadza przerwy w zwiedzaniu wystawy „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”:

17.45 – 18.20

19.45 – 20.20

21.45 – 22.20

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *