Domenico Dragonetti – którego dzieła usłyszymy obok utworów Rossiniego podczas Gali Strumentale 27 kwietnia w Mediatece – był nie tylko wybitnym kompozytorem, ale też pierwszym wirtuozem kontrabasu. Dzięki jego kompozycjom kontrabas zyskał samodzielne miejsce w orkiestrze – wcześniej jedynie dublował w dolnej oktawie partię wiolonczeli. W osiągnięciu mistrzostwa w grze pomogły Dragonettiemu jego warunki fizyczne – miał ogromne i silne ręce, a także szerokie palce, dzięki czemu przewyższał w technice gry współczesnych mu kontrabasistów. Umiał wydobywać dźwięki wszystkimi pięcioma placami, co nie było wówczas przyjęte w grze na tym instrumencie.
Potężna siła i wytrzymałość Dragonettiego były wielkimi atutami, ponieważ w jego czasach rola kontrabasisty w orkiestrze polegała także na pomocy koncertmistrzowi w utrzymaniu spójności i tempa wykonania.
Dragonetti był także wynalazcą nowego, nazwanego od jego nazwiska rodzaju smyczka, który ulepszał przez całe życie. Jego pasją było również kolekcjonowanie instrumentów, oryginalnych partytur i innych przedmiotów związanych z muzyką, których imponującą kolekcję znaleziono w domu kompozytora po jego śmierci.