Homo faber czyli narzędzia dawniej i dziś

22. Wro­cławskie Targi Do­brych Ksią­żek
2 grudnia 2013
„Warhol Covers ” w Humanitarium
3 grudnia 2013

Homo faber czyli narzędzia dawniej i dziś

Muzeum Archeologiczne zaprasza na wystawę „Homo faber czyli narzędzia dawniej i dziś”. Ideą wystawy jest ukazanie rozwoju form i konstrukcji podstawowych narzędzi ręcznych, takich jak noże, piły, siekiery, dłuta, młotki, wiertła, nożyce i szereg innych, od epoki kamienia po współczesność. Konfrontacja zabytków archeologicznych, reprezentujących wybrane grupy narzędzi w kolejnych okresach chronologicznych, z ich obecnymi funkcjonalnymi odpowiednikami jest w wielu przypadkach niezwykle interesująca, a nawet zaskakująca.

Jako eksponaty wykorzystane zostały zabytki archeologiczne z obszaru Śląska, pochodzące głównie z bogatych zbiorów Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, obiekty etnograficzne udostępnione przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz narzędzia ręczne powszechnie używane obecnie w gospodarstwach domowych. Ostateczną miarą postępu, jaki dokonał się na przestrzeni tysiącleci w każdej z rozpatrywanych grup przedmiotów, będą prezentowane na wystawie wyroby wiodących marek profesjonalnych narzędzi ręcznych i elektronarzędzi: STANLEY i DeWALT.

W ramach wystawy poruszone zostały również zagadnienia wytwarzania narzędzi, a także sposobu ich używania, zwłaszcza w pradziejach. W tym celu zorganizowane zostały m.in. specjalne stanowiska do samodzielnej obróbki drewna, kości i skóry za pomocą narzędzi krzemiennych z użyciem technik rekonstruowanych na podstawie znalezisk archeologicznych.

„Homo faber czyli narzędzia dawniej i dziś” od 2013-12-03 do 2014-03-31

Muzeum Archeologiczne, Arsenał, ul. Cieszyńskiego 9

Otwarcie – 3 grudnia 2013, godz. 14.00

Źródło: www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *