„Jeszcze tu nie byłem”

Rycerze Króla Artura
Listopad 5, 2013
„Fazy snu”
Listopad 8, 2013

„Jeszcze tu nie byłem”

Wystawa Jiříego Kovandy: „Jeszcze tu nie byłem” jest pierwszą w pełni retrospektywną ekspozycją artysty i pierwszą tak dużą prezentacją jego sztuki w Polsce. Kovanda to obecnie najbardziej znany i ceniony artysta z Republiki Czeskiej, będący zarazem legendą kultury wizualnej Europy Środkowej i Wschodniej. Tak się złożyło, że zarówno pierwsza indywidualna wystawa artysty za granicą, jak i jego pierwsza wystawa retrospektywna odbywa się w Polsce, gdzie artysta ma wielu przyjaciół i admiratorów swojej sztuki.

foto: MWW

Jiří Kovanda (ur. 1953 r. w Pradze) prezentował swoją twórczość na najważniejszych wystawach międzynarodowych, jak Documenta w Kassel (2007) czy Biennale w Sao Paulo (2012).

 Sztuka Kovandy, na którą składają się głównie performanse, konceptualne instalacje i interwencje, ale też malarstwo (tworzone głównie w latach 80. i 90.), spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem na scenie międzynarodowej.

Wystawa w sposób analityczny ukazuje twórczość Kovandy począwszy od lat 70. to jest od czasów jego pierwszej, indywidualnej wystawy, mającej miejsce w Polsce, w warszawskiej galerii Mospan w 1976 roku, aż do chwili obecnej.

Tytuł wystawy „Jeszcze tu nie byłem”, zaproponowany przez artystę, oddaje subtelne poczucie humoru i łagodnego absurdu, który cechuje jego minimalistyczne prace i działania. Ponad 100 obiektów, dokumentacji i obrazów wypożyczonych na wystawę pochodzi ze zbiorów muzealnych, galerii oraz kolekcji prywatnych we Francji, Czechach, Austrii i Polsce.

Wystawie będzie towarzyszył katalog w języku polskim, czeskim i angielskim, stanowiący dokumentację ekspozycji, a także działań zrealizowanych w MWW z tekstami Pavliny Morganovej (historyczki sztuki, krytyczki i wykładowcy na Uniwersytecie Karola w Pradze), Waltera Seidla (dyrektora kolekcji sztuki współczesnej Erste Banku w Wiedniu) oraz kuratora wystawy – Adama K. Dominika.

JIŘÍ KOVANDA „JESZCZE TU NIE BYŁEM” 8.11.13–20.12.13

Wystawa Piątek, godz.19.00, poziom III

See more…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress