„Ani to mądre, ani zabawne…"

"Pan Tadeusz" po koreańsku
Kwiecień 7, 2013
Zmiany na Wyspie Słodowej
Kwiecień 7, 2013

„Ani to mądre, ani zabawne…"

Komiks, mimo swojej sięgającej XIX wieku historii, wciąż uznawany jest powszechnie za medium niedojrzałe i niepełnowartościowe i niechęć ta ma wiele przyczyn. Przede wszystkim sam termin „komiks” implikuje śmieszność, niepoważność, co nie oddaje istoty tego medium. Komiks sytuuje się również na pograniczu sztuk wizualnych i literackich, a stosowane w nim rozwiązania mogą być negatywnie oceniane z punktu widzenia „czystej” literatury czy „czystej” plastyki. Komiks jest także postrzegany jako medium infantylne, skierowane do dzieci i młodzieży oraz niedojrzałych dorosłych. Co więcej – komiks oskarżany jest o powodowanie analfabetyzmu wśród młodzieży, a także jej deprawację.

 Szczególnie zła jest sytuacja polskiego komiksu, którego ciągłość została zerwana przez okres realnego socjalizmu, w którym medium to było postrzegane jako wytwór masowej kultury „zgniłego Zachodu”, a dopuszczane do obiegu były przede wszystkim komiksy infantylne lub propagandowe. Nie oddaje to komiksowej rzeczywistości: współczesny komiks to przede wszystkim medium gatunku stojące na wysokim poziomie wykonawstwa, komiksowego rzemiosła, ale także komiksy autorskie, czerpiące z różnych tradycji plastycznych i narracyjnych. Dzieła takich twórców jak Jean Giraud, Alejandro Jodorowsky, Alan Moore, Art Spiegelman, Hugo Pratt czy Marjane Satrapi spotkały się z uznaniem nie tylko komiksowej publiczności i nie tylko komiksowych krytyków.

 Muzeum Współczesne zaprasza na wykład, który poprowadzi Jacek Gulanowski — „Ani to mądre, ani zabawne. Skąd bierze się niechęć do komiksów?”

10.kwietnia (środa), godz. 18, Beautiful Tube szczegóły

wstęp bezpłatny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress